Każdy kierowca będzie musiał zdawać egzamin CO ROKU! Rząd szykuje zmiany…

Udostępnij:

Trwają prace nad zmianami przepisów dotyczących prawa jazdy. Jedną z propozycji ekspertów jest wprowadzenie obowiązkowego egzaminu z tzw. teorii dla każdego kierowcy. Taki egzamin miałby się odbywać raz w roku.

Wszystko wskazuje na to, że szkoły jazdy w najbliższych miesiącach czekają rewolucyjne zmiany. Coraz więcej słyszymy o założeniach nowego prawa, które miałoby zrewolucjonizować proces kształcenia przyszłych kierowców. Eksperci, których zaproszono do udziału w pracach komisji, tworzącej projekt tej ustawy wskazują, że osoby, które dopiero co uzyskały prawo jazdy, są zbyt słabo przygotowani, aby uczestniczyć w ruchu drogowym.

Bez prawa jazdy, przez jakiś czas pojeździsz z ojcem

Kursanci będą mieli możliwość uczestniczenia w rozszerzonym kursie prawa jazdy. Ma on polegać na tym, że po szkoleniu, jakie znamy wszyscy, kursanci będą musieli odbyć określoną godzin jazd dodatkowych pod okiem doświadczonego kierowcy. Ten doświadczony kierowca musiałby mieć prawo jazdy od pięciu lat oraz być opiekunem prawnym kandydata na kierowcę, więc w praktyce będzie to oznaczało dodatkowe jazdy z ojcem lub matką.

Podczas egzaminu praktycznego, instruktor, z którym do tej pory odbywaliśmy jazdy szkoleniowe, będzie mógł uczestniczyć jako bierny obserwator. Zniknie również model kształcenia teoretycznego. Zlikwidowane mają zostać, powszechne obecnie kursy z teorii w formie online. Kursanci na powrót będą zmuszeni do uczestniczenia w klasycznych zajęciach.

Egzamin teoretyczny ma być zdawany co roku

Na temat proponowanych zmian wypowiedział się w wywiadzie dla TOK FM Dariusz Chyćko, jeden z ekspertów zasiadający w zespole doradczym przy Ministerstwie Infrastruktury. Zapowiedział, że trwają prace nad wprowadzeniem powszechnego obowiązku zdawania egzaminu z teorii dla każdego kierowcy. W efekcie zmian, kierowcy będą mieli obowiązek zdawać ten egzamin co roku.

Dariusz Chyćko: Według mnie, to bardzo słuszne rozwiązanie. Egzamin z teorii nie może być zdawany tylko raz i dożywotnio. Przepisy zbyt często się zmieniają, a kierowcy nie mają chęci czy czasu albo zapominają o tym, że trzeba na bieżąco śledzić zmiany tych przepisów. Od tego może zależeć ich życie.

Jakie przepisy ruchu drogowego zmieniają się tak często, aby kierowcy za nimi nie nadążali?

Moje pytanie, w związku z tym brzmi – jakie przepisy zmieniają się na tyle często, abym musiał co roku zdawać egzamin z teorii? Nie zauważyłem, aby nagle pojawiła się możliwość wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, albo aby znak ustępu pierwszeństwa przejazdu zmienił się w obowiązkowy stop. Nie kojarzę również, aby zmieniła się ilość znaków drogowych bądź cokolwiek innego, co by uzasadniało taki absurdalny pomysł.

Nie zmieniła się też przecież podstawowa zasada, jaka jest wpajana każdemu kursantowi od pierwszych chwil jego obecności na kursie. Mówię o zasadzie ograniczonego zaufania. No, chyba że chcemy wprowadzić egzamin z zachowania kultury na drodze. Wtedy to zupełnie inna rozmowa.

bezprawnik.pl

loading...

10 thoughts on “Każdy kierowca będzie musiał zdawać egzamin CO ROKU! Rząd szykuje zmiany…

  1. jak za ten kurs rząd mi zapłaci to nie ma problemu a jak ma być z własnej kieszenie to nie biorę udziału w takim projekcie

  2. Życzę powodzenia. ludzie was za to zjedzą. Ale wam o to właśnie chodzi żeby wsystkich do siebie zrazić i zarazem pogrzebać siebie na własne życzenie . I z okazji nowego roku właśnie tego wam życzę. Byście jak najszybciej zdechli śmiercią naturalną.

  3. Co im rozum odbiera w dążeniu do zarabiania kasy!Typowy lobbysta jako ekspert?!Właściciel nauki jazdy jako ekspert?!Instruktor nauki jazdy jako ekspert?!Przecież to normalne że będą chcieli jeszcze więcej!A tak na marginesie!Prawidłowo przeprowadzony kurs i przekazana wiedza zostają u kursanta na całe życie!!!

  4. No tak!Już wszystko wiadome!!!odnoszenia jego reputacji staje się jednym z najważniejszych moich działań – mówi w rozmowie z Jolantą Michasiewicz Dariusz Chyćko, prezes RG Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów. Rozmowę przeprowadzono przed obradami Kongresu Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy. Witam …Im więcej egzaminów tym grubszy portfel!A że te egzaminy są zbędne to co z tego!

  5. Proponuje takżę odnawiac mature co roku jak i odnowienie slubów i przysiegi małżeńskiej 🙂 . Idiotyzm w czystym wydaniu i jeszcze trzeba mieć świadomość ,że jemu płaca za głoszenie takich wypocin.

  6. od absurdalnych pomysłów to Polska jest mistrzem świata, I od nabijaniem kieszeni ze zwykłych śmiertelników,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *