Prokuratura krajowa mocno odpowiada na kłamstwa „Gazety Wyborczej”

Udostępnij:

W związku z publikacją „Gazety Wyborczej” pt. „Upada teza o zamachu” Prokuratura Krajowa informuje, że opinia biegłych, której dotyczy artykuł, jest zredagowaną na nowo opinią z marca 2015 roku, zleconą jeszcze w sierpniu 2011 roku przez ówczesną Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Opinia była wielokrotnie uzupełniana, dlatego powołany przez Wojskową Prokuraturę Okręgową zespół biegłych zredagował ją ponownie, by zapewnić jej redakcyjną spójność i jasność.

Jednocześnie badający przyczyny tragedii smoleńskiej Zespół Śledczy Nr 1 Prokuratury Krajowej kompletuje zespół biegłych, w tym specjalistów z zagranicy, który ma wydać wszechstronną opinię dotyczącą przebiegu i przyczyn katastrofy. Będzie ona uwzględniać pełen materiał dowodowy, w tym wyniki trwających sekcji ciał ofiar i badań próbek wraku, które są od miesięcy prowadzone przez renomowane zagraniczne instytuty z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Włoch. Biegli przystąpią do pracy bezzwłocznie po zebraniu wyników wszystkich badań.

Prokuratura informuje ponadto, że zebrane w toku postępowania dowody nie wskazują, aby generał Andrzej Błasik był w momencie katastrofy w kokpicie samolotu bądź w jego pobliżu. Nie wskazują również, aby znajdował się wtedy pod wpływem alkoholu. Eksperci Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie wykluczyli obecność alkoholu w próbkach pobranych z ciała generała.

loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *