To nagranie to cios w propagandę opozycji! „Żydzi czują się tu jak u siebie” [WIDEO]

Udostępnij:

Niezwykłe nagranie z Leżajska obiega Twittera. Widać na nim dziesiątki Żydów, którzy paradują ulicami podkarpackiego miasta. Wyznawcy judaizmu przybyli do Polski w 231. rocznicę śmierci cadyka Elimelecha, współtwórcy chasydyzmu. Krótki filmik to ogromny cios w propagandę polityków opozycji, którzy straszą świat rosnącym antysemityzmem w Polsce.

Elimelech Weissblum był jednym z pierwszych cadyków w historii judaizmu. Przez Żydów uważany jest za uzdrowiciela, a także jednego z najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu. Ten buntowniczy nurt judaizmu narodził się w latach trzydziestych XVIII wieku na kresach południowo-wschodniej Polski. Głosił, że Bogu można służyć nie tylko przez wypełnianie prawa i modlitwę, ale także przez codzienne obowiązki. W roku 1772 cadyk wybrał Leżajsk jako miejsce swojej działalności. Od tamtego czasu podkarpackie miasto stało się miejscem kultu dla Żydów.

Oficjalne obchody kolejnej rocznicy śmierci cadyka Elimelecha rozpoczęły się w nocy ze środy na czwartek. W tym czasie Żydzi modlić się będą przy grobowcu cadyka, tzw. ohelu, śpiewać psalmy czy też tańczyć. W trakcie uroczystości nie zabraknie też obmywania się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. Po zakończeniu modłów Żydzi spożyją koszerny posiłek, który składa się ze stosownie przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, jajek, owoców i warzyw.

Na nagraniu, który podbija Internet widać dziesiątki Żydów. Na Twitterze internauci udostępniają przeróżne zdjęcia, na których widać Chasydów. Co ciekawe, filmik i zdjęcia są dowodem na to, że rzekomy „polski antysemityzm to bujda na resorach”.

Henryk Ślanda z Fundacji Chasydów Leżajsk-Polska poinformował, że w uroczystościach weźmie udział ok. 6 tysięcy chasydów z Europy, USA, Kanady i Izraela. Ze względu na ograniczoną liczbę noclegów Żydzi, którzy kończą modły, opuszczają Leżajsk, aby ustąpić miejsca kolejnym grupom – cytuje Ślanda Polska Agencja Prasowa.

loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *