GIGANTYCZNE odszkodowanie dla Tomasza Komendy. „Tego nie będą w stanie naprawić żadne pieniądze”…

Udostępnij:

Tomasz Komenda, który za niewinność przesiedział w więzieniu 18 lat, może liczyć na gigantyczne odszkodowanie od państwa. Choć nie zwróci mu to prawie dwóch dekad życia, to może realnie pomóc w ułożeniu sobie życia na nowo. 

Nowe życie

Od wczoraj, po 18 latach spędzonych w więzieniu, Tomasz Komenda jest już na wolności. Sąd penitencjarny warunkowo zwolnił 42-latka z dalszego odbywania kary 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi Kwiatkowskiej.

Teraz sprawą Komendy zajmie się Sąd Najwyższy. Niezależnie od decyzji Sądu Najwyższego, Tomasz Komenda nie wróci do więzienia.

Wielu zastanawiało się, czy po tylu latach izolacji od świata zewnętrznego, 42-latek będzie gotowy na zderzenie ze światem wolności. Eksperci zwracali uwagę, że po tak długim okresie spędzonym w więzieniu, osadzeni często boją się wychodzić na wolność.

Sam Komenda szybko rozwiał jednak wątpliwości. Chwilę po wyjściu na wolność Tomasz przytulił mamę, a następnie razem z rodziną pojechał do domu. – Jestem gotowy na wolność. Nie może być gorzej niż przez te 18 lat w więzieniu – mówił w programie „Uwaga” TVN. Dziennikarzy zgromadzonych przed zakładem karnym pożegnał słowami: „a teraz dajcie mi żyć”.

Gigantyczne pieniądze

Raczej nikt nie ma wątpliwości, że godziwe zadośćuczynienie Tomaszowi się należy. Teraz pojawia się tylko pytanie, jaką sumę państwo miałoby wypłacić poszkodowanemu za skandaliczny werdykt wymiaru sprawiedliwości sprzed dwóch dekad.

Jeśli mężczyzna zdecydowałby się walczyć o odszkodowanie, może powtórzyć się sytuacja sprzed dwóch lat. Wtedy Czesław Kowalczyk domagał się odszkodowania za niesłusznie spędzone 12 lat w więzieniu. Sąd przyznał mu ponad 2,5 miliona złotych zadośćuczynienia.

— Myślę, że przy 18 latach to kilka milionów złotych to jest to, na co może realnie liczyć. Nie wiem, wszystko zależy od sądu. Nie chcę ferować wyroków zawczasu — zaznacza dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Szacuje się natomiast, że 3 miliony złotych to dolna granica.

loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *