Wszyscy polscy katolicy pogrążyli się w żałobie. Zmarł ich bohater

Udostępnij:

W wieku 89 lat zmarł członek zgromadzenia Małych Braci Jezusa zakonnik Brat Moris Maurin. Francuski duchowny zamieszkał w naszym kraju blisko 30 lat temu. Był przewodniczącym polskiej wspólnoty.

Mali Bracia Jezusa to chrześcijańska wspólnota założona 8 września 1933 roku w północnej Afryce przez księdza René Voillaume. Początkowo wspólnota składała się z 5 członków. Aktualnie jest ich ponad 250 i są to ludzie z całego świata. Powstała na podstawie nauk bł. Karola de Foucauld. Ich wartości pokazują jego słowa:

 – O czym marzę w sekrecie, to coś bardzo prostego, małego liczebnie, przypominającego pierwsze wspólnoty pierwotnego Kościoła. Mała rodzina, małe ognisko monastyczne, maleńkie i bardzo proste  nauczał Foucauld.

Zmarł Moris Maurin

Maurin do wspólnoty wstąpił w 1955 roku, przyjmując imię Maurice. Śluby wieczyste złożył w 1961, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1973. Wiele lat mieszkał w Maroku i na Saharze. Był bliskim przyjacielem prof. Stefana Swieżawskiego.

Pierwszy raz do Polski przybył w 1978 roku. Już w 1990 zamieszkał na stałe w polskiej wspólnocie Małych Braci Jezusa. Był ich przełożonym, najpierw na warszawskiej Pradze, później w Izabelinie. Przyjął Polskie obywatelstwo oraz spolszczył swoje imię. Nawet po przejściu na emeryturę był bardzo aktywny jako rekolekcjonista. Spod jego ręki wyszło kilkanaście książek o tematyce duchownej takie jak „Brat Karol de Foucauld”, „Wierzę w Kościół” oraz jego autobiografia „Z powodu Jezusa i Ewangelii”. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera za książkę „Wierzę w kościół”.

Dla wielu Polskich duchownych, jak i wiernych był ogromnym autorytetem i wzorem do naśladowania. Jego śmierć przepełniła żałobą wiele serc polskich katolików.

loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *