PILNE. Prezydent ogłosił: Polska zrywa umowy z Francją, Belgią i dwoma innymi państwami

Udostępnij:

Decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nasz kraj zrywa umowy z czterema państwami Europy. Ta decyzja może mieć mocno odczuwalne konsekwencje polityczne już w najbliższym okresie. 

Prezydent Andrzej Duda jasno pokazuje, że polska polityka międzynarodowa za jego kadencji nie będzie spokojna, a tym bardziej nudna. Właśnie podjął decyzję, że zrywamy współpracę z Francją, Belgią, Holandią i Cyprem.

Polska zrywa umowy

Z Francuzami mieliśmy na pieńku już od kilkunastu miesięcy, zatem polska prawica najpewniej przyjmie te informacje z radością. Poszło nie tylko o zerwane porozumienie ws. śmigłowców, ale też – a raczej przede wszystkim – o zmiany w prawie o pracownikach delegowanych. Paryż z całym impetem uderzył w polskie firmy transportowe.

Dziś prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o wypowiedzeniu czterech umów o wzajemnej ochronie inwestycji, zawartych z: Francją, Belgią, Cyprem i Holandią. Jak widać, w odważnych decyzjach międzynarodowych nie ma z głową naszego państwa dyskusji.

Andrzej Duda zdecydował

O tej decyzji poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawy, które wypowiedział Andrzej Duda były już wcześniej kwestionowane przez Komisję Europejską, z uwagi na niezgodność z prawem UE. Być może to zaważyło na decyzji prezydenta, choć mogło być też pretekstem do odcięcia się od nielojalnych partnerów gospodarczych.

– W odniesieniu do RP Komisja Europejska zakończyła w listopadzie 2016 r. nieformalne postępowanie (tzw. EU Pilot) rozpoczęte w czerwcu 2015 r. i rozważa wszczęcie formalnego postępowania ws. niezgodności m.in. tej Umowy z prawem UE – możemy przeczytać w uzasadnieniu prezydenckiej decyzji. Jak wynika z tego dokumentu, tego rodzaju formalne postępowania Komisji Europejskiej toczą się też przeciwko kilku innym krajom UE.

loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *