Nie tylko Bitcoin – oto najważniejsze kryptowaluty

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kryptowaluty cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów, szczególnie w ostatnich miesiącach. Większość osób zna jednak tylko Bitcoina. Nic dziwnego – to pierwsza waluta tego rodzaju. Świat wirtualnych monet jest jednak znacznie bardziej rozbudowany. Oto najważniejsze kryptowaluty poza Bitcoinem.

Kolejne rekordy Bitcoina

W ciągu ostatniego roku kryptowaluty przestały już być mało znaną częścią świata finansów – aktualnie znajdują się w centrum uwagi wielu inwestorów. Sam Bitcoin w skali dwunastu miesięcy zanotował niezwykle imponujący wzrost wartości o ponad 1000%. Jego cena 14 marca 2020 roku wynosiła 5 165,25 USD, a 13 marca 2021 zdołała przebić już granicę 60 tysięcy dolarów. Jak podaje serwis finansowy fnlondon.com, w pierwszym tygodniu marca 90% kwot przeznaczonych na inwestycje w cyfrowe aktywa dotyczyło właśnie Bitcoina.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sukces Bitcoina ma jednak wpływ na cały rynek, a wzrost zainteresowania innymi wirtualnymi monetami stale rośnie. Przedstawiamy listę dziesięciu największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

1. Bitcoin

Pierwsza kryptowaluta powstała w 2009 roku, a od tego czasu jej wartość stale rośnie – choć oczywiście nie zabrakło licznych „dołków”. W lutym 2021 roku kapitalizacja rynkowa Bitcoina przekroczyła już bilion dolarów, a jednym z powodów ostatniego rajdu było zainwestowanie sporej kwoty przez firmę Tesla, największego producenta pojazdów elektrycznych.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Prekursor wirtualnych monet nie jest jednak bez wad – według portalu kreditai.info oraz innych źródeł pewne czynniki sprawiają, że Bitcoin aktualnie nie nadaje się do wykorzystania w roli środka płatności, co miało być jego pierwotnym zastosowaniem. Z tego względu często jest traktowany jako „wirtualne złoto”, umożliwiające pomnożenie swoich oszczędności.

2. Ethereum

Podobnie jak Bitcoin, Ethereum również osiąga w ostatnich tygodniach rekordowe wartości. Strony o kryptowalutach, takie jak bitcoinbaltic.com, zgodnie traktują właśnie tę walutę jako najbardziej wartościowego altcoina. Widać to także po kapitalizacji rynkowej, która wynosi aktualnie 217 miliardów dolarów. Ethereum odnotowało szczytową wycenę 19 lutego na poziomie 1 958 dolarów, a po chwilowym spadku wraca w ostatnich dniach do tej wartości.

3. XRP

Choć celem wielu kryptowalut jest oferowanie alternatywy dla tradycyjnych systemów finansowych, w tym przypadku jest nieco inaczej – XRP cieszy się powodzeniem właśnie wśród banków i firm inwestycyjnych. Waluta została utworzona przez firmę Ripple Labs i wykorzystuje autorski protokół blockchain o nazwie Ripple. Jej aktualna wartość to 0,45 dolara, a kapitalizacja wynosi 45 miliardów USD.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

4. Stellar

Za tę kryptowalutę odpowiada współzałożyciel Ripple Labs, Jed McCaleb. Podobnie jak w przypadku XRP, Stellar (lub Stellar Lumens) opiera się o własny system blockchain. Obecna wycena znajduje się w okolicach 40 centów, a kapitalizacja rynkowa to 41,89 mld.

5. Tether

Tether, pierwotnie nazywany Realcoin, powstał w 2014 i jest jedną z pierwszych kryptowalut, której kurs jest powiązany z amerykańskim dolarem – stąd nazwa tether, która odnosi się właśnie do takiego mechanizmu. Z tego względu Tether jest uważany za najbardziej stabilną wirtualną monetę, jako że jej kurs musi zawsze wynosić około 1 USD. Kapitalizacja rynkowa jest w przybliżeniu równa liczbie dostępnych monet i wynosi niecałe 39 miliardów dolarów.

6. Cardano

To zdecentralizowany projekt kryptowaluty i publicznego blockchaina opracowany przez zespół naukowców i inżynierów. ADA, czyli moneta operująca na tej platformie, aktualnie może pochwalić się kursem 1,09 USD oraz kapitalizacją 34,8 mld USD.

Uruchomiony w 2017 ChainLink bazuje na Ethereum, oferując także możliwość połączenia z różnymi systemami płatności. Obecna wartość to 29,54 dolara, a kapitalizacja – 29,54 mld dolarów.

8. Litecoin

To kryptowaluta, która czasami jest postrzegana jako „wirtualne srebro” – alternatywa dla „wirtualnego złota”, czyli Bitcoina. Kurs Litecoina osiągnął już 221 dolarów, co sprawia, że jego kapitalizacja rynkowa to niecałe 15 miliardów USD.

9. Bitcoin Cash

BCH to największa kryptowaluta powstała na bazie Bitcoina. Wartość pojedynczej monety to aktualnie 586 dolarów, a kapitalizacja – 10,94 mld USD.

10. USD Coin

Podobnie jak Tether, podstawą wyceny tej waluty jest związek z dolarem. Dlatego jej wartość wynosi w przybliżeniu 1 USD – kapitalizacja rynkowa w tym przypadku wynosi natomiast 9,41 miliarda dolarów.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →