Numer VIN – co warto o nim wiedzieć?

Kupując samochód z drugiej ręki często jesteśmy pełni obaw. Nie mamy bowiem pojęcia jaka jest jego historia i czy sprzedający nam auto jest z nami do końca uczciwy.

Na szczęście, producenci aut zadbali o to, byśmy mieli możliwość sprawdzenia historii pojazdu. Pomóc nam w tym może numer VIN. Czym jest i gdzie go szukać? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania. 

Czym jest numer VIN?

Mówiąc najprościej, VIN to specjalny numer nadawany przez producenta samochodu, który jest ciągiem 17 znaków. Numer ten składa się z części, które informują nas o różnych aspektach dotyczących samochodu. Przykładowo: pierwsze trzy znaki pozwalają  zidentyfikować region i nazwę producenta pojazdu. Kolejne 6 symboli określa typ i cechy pojazdu, zaś ostatnie 8 cyfr to unikatowy numer każdego pojazdu. To właśnie dzięki nim możesz dowiedzieć się jaką historię posiada dane auto. Sprawdź VIN na vinnumberlookup.org i dowiedz się więcej.

Czego możemy dowiedzieć się dzięki niemu?

Numer VIN to wizytówka samochodu, dzięki której możemy dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Wszystkie przeglądy techniczne, kolizje, zdarzenia drogowe są zapisywane w specjalnych bazach danych, dzięki czemu możemy szybko sprawdzić czy np. sprzedawca jest z nami szczery i uczciwy. Numer VIN może ochronić nas równie przed zakupem auta pochodzącego z kradzieży.

Gdzie szukać numeru VIN?

Numer VIN znajduje się w różnych miejscach nadwozia samochodu, przez co wiele osób, które nie zajmują się na co dzień oględzinami pojazdu mają problemy z jego znalezieniem. Na szczęście, nie musi to być wcale trudne. Jeśli chcesz mieć pewność, że trafisz na numer VIN powinieneś sprawdzić miejsca takie jak:

  • tabliczka znamionowa umieszczona na podszybiu samochodu
  • komora silnika
  • prawe nadkole
  • prawa strona ramy nośnej przy prawym przednim kole
  • okolice prawego przedniego fotela
  • słupek po stronie kierowcy
  • zazwyczaj VIN znajduje się w jednym lub w kilku z tych miejsc

Znalazłem numer – co dalej?

Jeśli znalazłeś numer VIN możesz sprawdzić historię pojazdu, którego zakupem jesteś zainteresowany. Możesz zrobić to korzystając z darmowej bazy danych CEPiK, w której znajduje się każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Znajdziesz tam informacje na temat pojazdu dotyczące jego wagi, wymiarów, osiągów, stan licznika, historię przeglądów i ewentualnych kolizji. Numer VIN możesz wpisać również na stronie vinnumber.net. Znajdziesz tam szereg informacji na temat dotychczasowych właściciele auta oraz jego dotychczasowej historii. Pozwoli ci to podjąć świadomą decyzję co do zakupu auta i da ci pewność, że nie zostałeś oszukany,

Przebite numery VIN

Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy próbują zmienić numer VIN poprzez ogrzewanie tabliczki i nabijanie nowych numerów. Warto więc sprawdzić, czy zgadzają się one z tymi, które znaleźć możemy w dokumentach auta. Pomocny przydaje się także czujnik grubości lakieru. Jeśli wykryjemy, że numer VIN został zmieniony powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym policję. Jeśli kupimy auto z takim przebitym numerem możemy bowiem zostać posądzeni o paserstwo.

Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →