Polska ma gigantyczne złoża warte miliardy złotych. Wystarczy po nie sięgnąć

Udostępnij:

Złoża w Polsce. W nowo odkrywanych złożach węgla w Polsce znajdują się duże ilości metanu, który może zostać wykorzystany w naszym gazownictwie. Pozwoliłoby to na dalszą dywersyfikację dostaw gazu do Polski, jak i podniosło bezpieczeństwo górników pracujących przy późniejszym wydobyciu węgla.

W fazę realizacji wszedł właśnie nowy projekt PGNiG, czyli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Chodzi tu o wydobycie metanu z terenów, które w przyszłości mogłyby stać się kopalniami węgla. Według pomiarów zasoby gazu znajdujące się w pokładach węgla przekraczają znacząco zasoby znajdujące się w złożach tradycyjnych.

ZOBACZ WIĘCEJ: To co zrobiła Wieniawa oburzyło fanów! Zobacz zdjęcia

Wydobycie gazu poprawiłoby bezpieczeństwo pracujących, w późniejszym czasie, pod ziemią górników. Miałoby to też znaczenie materialne zwiększając znacząco dochody spółki. Jest to dopiero pilotażowy program, ale wielu uważa, że ma on duże perspektywy przed sobą.

Złoża w Polsce. Metan. Gaz

Złoża w Polsce, Gaz, Metan
Złoża w Polsce, Gaz, Metan

” Zanim górnicy wejdą i zaczną fedrować węgiel, my na kilka lat przed tym wydobędziemy gaz. Podczas pilotażowego projektu prowadzonego w Gilowicach dobowe przepływy gazu sięgały 5 tys. m sześc. To porównywalne z konwencjonalnym wydobyciem gazu”- zaznacza wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski w rozmowie z portalem Fakt.pl

CZYTAJ TAKŻE: Już dziś premiera kolejnego odcinka „Czar Par”. Będzie się działo!

Wiceprezes Kroplewski stwierdził, że bezpieczeństwo górników jest tu jednym z najważniejszych czynników. Jak wiadomo metan jest jednym z największych zagrożeń podczas wydobycia węgla w kopalniach. Wystarczy tutaj przypomnieć ostatni tragiczny wypadek, w którym w wyniku wybuchu metanu śmierć poniosło 12 górników. Miał on miejsce w grudniu zeszłego roku.

Kolejnym atutem jest już wspomniany wyżej aspekt ekonomiczny, ale nie mniej ważna jest tu też ekologia. Metan jest gazem cieplarnianym i jego uwalnianie do atmosfery podczas wydobycia zwiększa efekt cieplarniany. Tak więc jego wcześniejsze wydobycie miałoby zbawienne skutki dla przyrody.

Polskie złoża gazu ziemnego szacowane są na ok. 100 mld metrów sześciennych, tymczasem w złożach węgla kamiennego może znajdować się nawet dwa razy więcej. Może to być od 1 do 1,5 mld metrów sześciennych wydobycia rocznie, co stanowiłoby 1/4 całego wydobycia w Polsce.

POLECAMY:

Panowie lepiej usiądźcie! Doda pokazała naprawdę dużo!
Szok! Nikt się nie spodziewał, że Rozenek się tak pokaże
Napięcie rośnie! Czy Kurdej Szatan sobie z tym poradzi?
Szpakowi puściły nerwy! Takiej awantury w The Voice of Poland jeszcze nie było
Wojewódzki szczerze o kobietach. Nikt się nie spodziewał takich słów

, , ,