Polska ma gigantyczne złoża warte miliardy złotych. Wystarczy po nie sięgnąć

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Złoża w Polsce, Gaz, Metan. W nowo odkrywanych złożach węgla w Polsce znajdują się duże ilości metanu, który może zostać wykorzystany w naszym gazownictwie.

CZYTAJ TAKŻE:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  1. Szok! Kolejna para Marty Manowskiej rozstała się po programie
  2. Jakub z „Rolnik Szuka Żony” ma już dość. Wydał specjalne oświadczenie
  3. Rodzinna tragedia Jachiry. Odeszła jej najważniejsza osoba

W nowo odkrywanych złożach węgla w Polsce znajdują się duże ilości metanu, który może zostać wykorzystany w naszym gazownictwie. Pozwoliłoby to na dalszą dywersyfikację dostaw gazu do Polski, jak i podniosło bezpieczeństwo górników pracujących przy późniejszym wydobyciu węgla.

W fazę realizacji wszedł właśnie nowy projekt PGNiG, czyli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Chodzi tu o wydobycie metanu z terenów, które w przyszłości mogłyby stać się kopalniami węgla. Według pomiarów zasoby gazu znajdujące się w pokładach węgla przekraczają znacząco zasoby znajdujące się w złożach tradycyjnych.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ZOBACZ WIĘCEJ: To co zrobiła Wieniawa oburzyło fanów! Zobacz zdjęcia

Wydobycie gazu poprawiłoby bezpieczeństwo pracujących, w późniejszym czasie, pod ziemią górników. Miałoby to też znaczenie materialne zwiększając znacząco dochody spółki. Jest to dopiero pilotażowy program, ale wielu uważa, że ma on duże perspektywy przed sobą.

Złoża w Polsce. Metan. Gaz

” Zanim górnicy wejdą i zaczną fedrować węgiel, my na kilka lat przed tym wydobędziemy gaz. Podczas pilotażowego projektu prowadzonego w Gilowicach dobowe przepływy gazu sięgały 5 tys. m sześc. To porównywalne z konwencjonalnym wydobyciem gazu”- zaznacza wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski w rozmowie z portalem Fakt.pl

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wiceprezes Kroplewski stwierdził, że bezpieczeństwo górników jest tu jednym z najważniejszych czynników. Jak wiadomo metan jest jednym z największych zagrożeń podczas wydobycia węgla w kopalniach. Wystarczy tutaj przypomnieć ostatni tragiczny wypadek, w którym w wyniku wybuchu metanu śmierć poniosło 12 górników. Miał on miejsce w grudniu zeszłego roku.

Kolejnym atutem jest już wspomniany wyżej aspekt ekonomiczny, ale nie mniej ważna jest tu też ekologia. Metan jest gazem cieplarnianym i jego uwalnianie do atmosfery podczas wydobycia zwiększa efekt cieplarniany. Tak więc jego wcześniejsze wydobycie miałoby zbawienne skutki dla przyrody.

Polskie złoża gazu ziemnego szacowane są na ok. 100 mld metrów sześciennych, tymczasem w złożach węgla kamiennego może znajdować się nawet dwa razy więcej. Może to być od 1 do 1,5 mld metrów sześciennych wydobycia rocznie, co stanowiłoby 1/4 całego wydobycia w Polsce.

Złoża w Polsce, Gaz, Metan
Złoża w Polsce, Gaz, Metan. W nowo odkrywanych złożach węgla w Polsce znajdują się duże ilości metanu, który może zostać wykorzystany w naszym gazownictwie.

ZOBACZ TAKŻE:

Straszne wieści! Aktor „Świat według Kiepskich” miał wylew krwi- stracił wzrok

Woźniak-Starak ma dość! Raz na zawsze wyjaśnia sprawę z TVN

Tragedia w domu dziecka. Nie żyje 11-letni chłopiec

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Gwiazda Disco Polo pokazała się nago. Zaskoczyła wszystkich

Kidawa-Błońska ostro zaatakowała rząd i prezydenta

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, , ,

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →