Wielki sukces rządu. Unia przeciera oczy ze zdziwienia [foto]

Udostępnij:

Główny Urząd Statystyczny podał bardzo dobre informacje. Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,1 proc. rdr w II kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w III kwartale rdr PKB wzrósł o 5,1 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kwartale wzrosły o 9,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,5 procent,  natomiast  popyt krajowy wzrósł o 6,2 proc. rdr.

„O ile dwa tygodnie temu mieliśmy tylko szacunkowe dane, to dzisiaj wiemy już dużo więcej o PKB w trzecim kwartale. Znamy przede wszystkim jego strukturę. GUS potwierdził, że od 1 czerwca do 30 września PKB urósł 5,1 proc. rok do roku, czyli sporo więcej niż przewidywali analitycy. Warto zwrócić uwagę, że PKB w trzecim kwartale urósł też o 1,7 proc. w stosunku do drugiego kwartału. Oznacza to, że wzrost gospodarczy kwartał do poprzedzającego kwartału przyspieszył, bo w drugim kwartale w relacji do pierwszego wynosił 1,1 proc.”

– przekazał minister Jerzy Kwieciński. .

Minister dodał, że dane, które podał GUS, pozwalają „wysnuć kilka wniosków, w zdecydowanej większości pozytywnych”.

„Po pierwsze, Polska gospodarka wciąż jest na górce, mimo sygnałów o spadkowej fazie cyklu w gospodarkach strefy euro. Po drugie, inwestycyjny silnik napędza gospodarkę coraz mocniej. Głównym motorem wzrostu pozostaje konsumpcja, ale wzrost inwestycji 9,9 proc. to bardzo dobry wynik – inwestycje rok do roku rosły dwukrotnie szybciej niż drugim kwartale”

– ocenia Kwieciński.

Jest to bardzo optymistyczna prognoza.  W porównaniu do innych europejskich gospodarek jesteśmy zdecydowanym liderem.