Kłopoty prezydenta Katowic? Uważa, że nie potrzeba mieszkań…

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mieszkańcy osiedla Paderewskiego w Katowicach sprzeciwiali się ostatnim inwestycjom deweloperskim. Nie chcieli dwóch nowych mieszkaniowców, z których oba były o tej samej ilości kondygnacji, tym samym 20-procentowym udziale restauracyjno-biurowym budynków i zaprojektowane zostały przez tego samego architekta. Jeden na ul. Damrota otrzymał rok temu pozytywną decyzję katowickich radnych, a drugi, planowany w podobnej lokalizacji – już nie. Mieszkaniowiec mogła postawić firma Millenium Inwestycje, której władze sponsorowały kampanię obecnego prezydenta Katowic Marcina Krupy.

„Kilka dni temu Rada Miasta w Katowicach odmówiła zgody na lokalizację inwestycji mieszkaniowej przy ul. Sowińskiego. Uzasadnienie odmowy okazało się kuriozalne. Samorządowcy stwierdzili, że Katowice mają już zaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Naprawdę? W sytuacji masowego napływu Ukraińców, także na Śląsk, to oczywisty absurd. Niedługo mieszkań będzie brakować! Mieszkańcy wówczas zaczną pytać: dlaczego na identyczny mieszkaniowiec tego samego architekta i w podobnym miejscu miasto się zgodziło, a na kolejny dało odmowę. Czy fakt, że pierwszy budynek był stawiany przez sponsora kampanii części radnych oraz kampanii prezydenckiej Marcina Krupy, obecnego prezydenta Katowic mógł mieć wpływ na przychylność samorządowców? Czy druga inwestycja, odrzucona przez tych samych samorządowców i z natury odbierająca część potencjalnych klientów sponsorowi Krupy została „zbanowana” w Katowicach z powodów merytorycznych? Te pytania zapewne zaczną pojawiać się w przestrzeni publicznej coraz częściej i jakakolwiek nie byłaby na nie odpowiedź, radni powinni zadbać o bardziej przekonującą narrację niż doskonale już zaspokojone potrzeby mieszkaniowe miasta i brak potrzeby dla kolejnych mieszkań”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– informowała Pressmania.pl.

„Jedna i druga inwestycja nie podobała się mieszkańcom osiedla Paderewskiego. Pierwsza jednak dojdzie do skutku, a druga prawdopodobnie skończy się sprawą w sądzie. Przychylnie przyjęty przez Rade Miasta Katowice projekt opiniowany był w styczniu 2021 r. i dotyczył inwestycji mieszkaniowej przy ul. Damrota. Inwestorem była w tym przypadku firma Millenium Inwestycje, której prezes wspierał Forum Samorządowe i Marcina Krupę, wpłacając pieniądze na ich kampanię (komitet ma dziś 11 miejskich radnych). Millenium uzyskało aprobatę samorządowców dla swojej inwestycji. Rok później, kilkadziesiąt metrów dalej, przy ul. Sowińskiego miał powstać niemal identyczny budynek projektu tego samego utytułowanego architekta Tomasza Koniora. 11 kondygnacji, od 85 do 110 lokali mieszkaniowych i podobnie jak na ul. Damrota 20 procent powierzchni przeznaczonej na biura, handel i/lub gastronomię. Inwestorem w tym przypadku była spółka Oriens Style. Nie była sponsorem ani prezydenta ani jego sojuszniczych radnych. Rada Miasta nie miała wątpliwości. O ile Millenium powinno budować, o tyle Oriens Style nie powinno, bo Katowice nie potrzebują kolejnych mieszkań… Ostatecznie – jak informowały rok temu katowice24.info –  w przypadku firmy kierowanej przez sponsora prezydenckiej kampanii „w głosowaniu 19 radnych zgodziło się na budowę budynku (…), 3 było „przeciw”, a 6 wstrzymało się od głosu””

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– relacjonował portal znany m.in. z piór dziennikarzy śledczych Pawła Mitera, Krzysztofa Sitko czy Roberta Wyrostkiewicza.

Intrygujące decyzje radnych z Katowic wyjdą raczej spoza murów miejskiego ratusza i zostaną rozstrzygnięte w sądzie.

„Sprawa budzi powszechne kontrowersje. Z naszych informacji wynika, że u prezydenta Marcina Krupy interweniowała posłanka PiS Anna Milczanowska, która wskazywała, że być może doszło do nierównego traktowania dwóch podmiotów deweloperskich, które podjęły się realizacji niemal identycznych przedsięwzięć. 28 lutego posłanka Milczanowska miała wystąpić z pismem do prezydenta Katowic z prośbą o wyjaśnienia. Pismo parlamentarzystki wpłynąć miało także do Macieja Biskupskiego, przewodniczącego Rady Miasta Katowice”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– ustalił dziennikarz Pressmania.pl

Niezależnie czy sprawa ma drugie dno czy go nie ma, tłumaczenie radnych o zaspokojonych potrzebach mieszkaniowych, kiedy Polska przyjmie kilka milionów potrzebujących domów kobiet z dziećmi wydaje się być żenujące. A tak właśnie radni uzasadnili uchwałę zatrzymującą budowę mieszkaniowca w Katowicach…

fot. gov.pl

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →