UKE- macierzyństwo i cyfrowa rzeczywistość

Pogodzenie roli matki z rozwojem zawodowym i osobistym staje się możliwe dzięki zmianom w obszarze regulacji prawnych, które wspierają ten kierunek działań. Wprowadzenie unijnej dyrektywy work-life balance otwiera rynek pracy na realizację zawodową kobiet. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) oferuje stabilne zatrudnienie w branży IT, w sektorze państwowym.

Kobiety chcą pracować

Większość Polaków preferuje partnerski model rodziny, w którym oboje rodzice pracują i dzielą się obowiązkami rodzicielskimi i domowymi. Według raportu „Równi w domu, równi w pracy” z kwietnia 2022 r., przygotowanego na zlecenie Fundacji Share the Care, pracodawcy coraz bardziej dostrzegają potencjał kobiet i chcą je wspierać w rozwoju zawodowym.

„Opieka rodzicielska jest jednym z najważniejszych czynników nierówności między płciami. Na początku XXI wieku badacze z całego świata wciąż odnotowują zjawisko tzw. motherhood penalty, czyli kary za macierzyństwo”

– mówi Karolina Andrian, Prezeska Fundacji Share the Care.

Aktualnie kobiety nie poprzestają na spełnianiu się w macierzyństwie, pragną rozwijać się zawodowo i godzić pracę z rolą matki. Tym postawom sprzyja realizacja unijnej dyrektywy work-life balance, a dokładniej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r., która m.in. ułatwia kobietom powrót na rynek pracy dzięki wprowadzeniu elastycznych form jej świadczenia i aktywizuje mężczyzn do korzystania z szerszych uprawnień rodzicielskich.

Wprowadzenie dyrektywy work-life blance w Polsce w 2022 r. pomoże zniwelować niską podaż kobiet pracowników na rynku pracy, spowodowaną m.in. funkcjonującą od wielu lat w obszarach kulturowym i prawnym nierównością w możliwości jednoczesnego połączenia obowiązków rodzicielskich z interesami zarobkowymi rodziny.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

UKE wspiera kobiety

Urząd Komunikacji Elektronicznej jest centralnym urzędem administracji rządowej, mającym realny wpływ na funkcjonowanie Państwa. Pracownicy UKE codziennie uczestniczą w projektowaniu cyfrowej rzeczywistości Polaków. Od wielu lat Urząd realizuje model społecznie odpowiedzialnego biznesu, charakteryzującego się nastawieniem sprzyjającym rozwojowi rodziny, wspierającego kariery kobiet oraz budowę integralności życia zawodowego i rodzinnego pracowników. Wprowadzenie dyrektywy work-life balance usankcjonowało dotychczasowe stanowisko UKE w tym zakresie.

Jak UKE wspiera pracujące kobiety?

Wychodzi naprzeciw obowiązkom wynikającym z ich życiowych ról. Elastyczne godziny pracy umożliwiają dowiezienie dziecka do szkoły, żłobka czy przedszkola bez obawy o możliwość spóźnienia. Praca zdalna daje kobiecie swobodę wyboru co do tego, gdzie i jak chce ją wykonywać. Warto podkreślić otwartość Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) na potrzeby pracownika w związku z koniecznością otrzymania dnia wolnego w pracy. UKE oferuje także dofinansowanie w zakresie płatności za żłobek dla dziecka.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Co stanowi o atrakcyjności zatrudnienia?

UKE to wiarygodny urząd administracji rządowej. Pracownicy zatrudniani są na umowę o pracę na etat lub część etatu, a gwarantowane im prawa są w pełni szanowane. Urząd oferuje atrakcyjne i konkurencyjne warunki do rozwoju zawodowego i kształci kadrę na wszystkich poziomach organizacji. Pracownicy biorą udział w szkoleniach krajowych i zagranicznych, mają możliwość realizowania zadań w międzynarodowym środowisku oraz blisko współpracują z sektorem przedsiębiorstw.

W UKE funkcjonuje Indywidualny Program Rozwoju Zawodowego, w którym pracownicy mogą dokonać wyboru spośród trzech ścieżek rozwoju: zarządzania, trenerskiej lub urzędniczej. Można ubiegać się o dofinansowanie studiów podyplomowych oraz kursów. Zaangażowanie i dobre wyniki nagradzane są awansem finansowym, nagrodami uznaniowymi i dodatkami motywacyjnymi. Warto dodać, iż pracownicy UKE mają prawo do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, dofinansowania wypoczynku, żłobków, sportu oraz kultury.

Ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy w UKE są dostępne na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej UKE oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jest centralnym urzędem administracji rządowej, w którym zasady rekrutacji regulują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1691).

Agnieszka Winnik

Źródło: uke.gov.pl

Fot. Pixabay.com/UKE