Apel Łukaszenki do Polski był „krzykiem rozpaczy”

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Nikt się tego nie spodziewał. Czy to historyczne słowa przywódcy Białorusi? Spotykając się w dniu 4 listopada z mieszkańcami osady miejskiej Bołbasowo w rejonie orszańskim, Łukaszenka powiedział: „Powiedziałem do Ministra Spraw Zagranicznych [Polski] – on przebywał u nas w Mińsku: my nie zamierzamy z wami walczyć. Dlatego nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych baz. W przeciwnym razie my z Rosjanami będziemy zmuszeni odpowiedzieć. Znaczy się, będziemy zmuszeni coś rozmieścić, żeby się wam przeciwstawić.”

Jak pisze portal naviny.by, cały ten zgiełk sprowokowany został propozycją, z którą polski prezydent Andrzej Duda wystąpił we wrześniu do swojego amerykańskiego odpowiednika Donalda Trumpa, aby w Polsce rozlokować na stałe amerykańską dywizję pancerną. Warszawa chce w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualną rosyjską agresją, a Trump obiecał poważnie przeanalizować tę kwestię.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

„Łukaszenka długi czas sprzeciwiał się rozmieszczeniu w kraju rosyjskich obiektów wojskowych, jednakże prośba Polski, by utworzyć u siebie amerykańską bazę wojskową zmusiło przywódcę Białorusi do przemyślenia sprawy” – taki wniosek wyciągnął z wypowiedzi, jaka padła w Bołbasowie, moskiewski portal «Взгляд.Ру».

Wskazuje na to sam nagłówek tejże publikacji: „Jakie siły wojskowe Rosji należy rozmieścić na Białorusi”. Tak więc jak gdyby klamka już zapadła, a teraz należy ustalić szczegóły.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W szczególności jeden z ekspertów portalu – główny redaktor gazety «Национальная оборона» Igor Korotczenko uważa, że „najlepszą odpowiedzią na agresywne plany Warszawy i Waszyngtonu winno być rozmieszczenia na jednym z białoruskich lotnisk pełnowartościowej rosyjskiej bazy lotniczej, która pozostawałaby pod rosyjską jurysdykcją, ze zgrupowaniem najnowocześniejszych myśliwców, wyposażonych w precyzyjną broń”.

Inny komentator – doktor wojennych nauk Konstantin Siwkow opowiedział się za tym, aby ulokować na Białorusi taktyczne kompleksy rakietowe Iskander. Zdaniem eksperta może to nawet doprowadzić do wycofania się Amerykanów z tworzenia „Fort Trump”, ponieważ w Stanach raczej nie będą chcieli narażać bazy na ryzyko uderzenia rakietowego, jako że „to nie są idioci”.

Oczywiście, nie chodzi o to – podkreśla portal naviny.by – żeby wyposażyć Białoruś w Iskandery, ale by rozmieścić tu rosyjskich żołnierzy, którzy mieliby je na wyposażeniu. Kiedyś białoruscy przywódcy chcieli wzmocnić swoje wojska tą naprawdę groźną bronią, która zdolna jest razić cele odległe o setki kilometrów, ale ponieważ apel skierowany do władz w Moskwie pozostał głosem na pustyni, Łukaszenka zwrócił się z propozycją współpracy do Chińczyków, którzy pomogli mu stworzyć system rakiet nośnych wielokrotnego startu «Полонез».

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Białoruski prezydent przed wyborami w 2015 roku zdecydowanie odmówił propozycji rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej. Moskwa naciskała wówczas w tej kwestii, a rosyjscy generałowie wciąż mówili o potrzebie umieszczenia bazy lotniczej w Baranowiczach lub Bobrujsku. Łukaszenka, który był w szczycie kampanii wyborczej, zdecydowanie podkreślał, że nie jest rosyjską marionetką.

Zdaniem białoruskiego eksperta od spraw wojskowych Aleksandra Alesina, w tych okolicznościach Moskwa prędzej byłaby w stanie przeforsować rozmieszczenie na terytorium Białorusi Iskanderów.

„Baza lotnicza to zbyt kosztowna opcja. Poza tym potrzeba na to sporo czasu. Miesiące, a może nawet lata zajęłoby zbudowanie infrastruktury” – wyjaśnił Alesin w komentarzu dla portalu naviny.by.

Z kolei rosyjska jednostka wojskowa wyposażona w Iskandery może zostać przeniesienia na Białoruś w ciągu 24 godzin zaraz po przybyciu do Polski amerykańskiej dywizji.

„Plus dziesięć minut na przygotowanie do startu – i można powiedzieć: oto, już mamy was na muszce” – powiedział Alesin.

Jednakże dla prezydenta Białorusi każdy wariant związany z obecnością wojskową Rosji jest niekomfortowy, uważają białoruscy eksperci.

Umieszczenia bazy wojskowej Łukaszenka „nie chce za żadne skarby”, ponieważ „to wzmacnia jego zależność od Rosji” – mówi Alesin. Dlatego w Bolbasowie wybrzmiał rodzaj „krzyku rozpaczy”, uważa analityk.

Walerij Karbalewicz, ekspert Centrum Badań Strategicznych (Mińsk), traktuje niedzielne oświadczenie Łukaszenki jako próbę „wpłynięcia na Polaków, na Zachód, aby nie rozmieszczali tej bazy”.

 

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →