Cała prawda o serialu „Czarnobyl” HBO! Będziecie w szoku

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Za nami premiera całego mini-serialu produkcji HBO „Czarnobyl”, katastrofa miała miejsce 33-lata temu, Elektrownia atomowa doznała wybuchu, który spowodował wiele śmierci i zanieczyszczeń promieniotwórczych. Producenci serialu zadbali o to, żebyśmy byli pod wrażeniem tego co zobaczymy na ekranie. Prawdziwe wydarzenia wymieszane, są tu z fikcyjnymi. Powiemy wam jak je odróżnić. Oglądaj „Czarnobyl” online na HBO GO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Angela Merkel w strachu. Niemcy mają poważny problem

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Minęły już 33 lata od katastrofy w Elektrowni atomowej Czarnobyl i nadal nie wiemy wszystkiego o tym wydarzeniu. Teraz stacja HBO serwuje nam odpowiedź na wszystkie zadawane dotychczas pytania, „Czarnobyl” to serial opowiadający właśnie o tych wydarzeniach. Jednak dla zbudowania dramaturgii sytuacji scenarzyści podkolorowali pewne aspekty i wymyślili kilka postaci i zdarzeń na potrzeby produkcji. Jak odróżnić prawdziwe wydarzenia od fikcyjnych? Śpieszymy z pomocą.

Czarnobyl w HBO: Katastrofa, która zabrała tysiące, prawdziwe wydarzenia

"Czarnobyl" (HBO) to serial o katastrofie w elektrowni atomowej. Prawdziwe wydarzenia mieszają się z fikcyjnymi. "Czarnobyl" online tylko na HBOGO.
„Czarnobyl” (HBO) to serial o katastrofie w elektrowni atomowej. Prawdziwe wydarzenia mieszają się z fikcyjnymi. „Czarnobyl” online tylko na HBOGO.

Wybuch reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu był pierwszym tak poważnym zdarzeniem radioaktywnym, od którego w wyniku rozprzestrzenia się radioaktywnej chmury zginęło tak wiele osób. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje na rozwój chorób u tysięcy dzieci, które cierpiały najczęściej na raka tarczycy, spowodowanego piciem skażonego mleka. Wiele z nich zmarło.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ile ofiar tak naprawdę pochłonęła Katastrofa w Czarnobylu?

Jak podają oficjalne dane ZSRR w wyniku awarii zginęło tylko dwóch pracowników elektrowni atomowej, kolejnych 28 (Inżynierowie oraz strażacy gaszący pożar) zmarło w wyniku choroby popromiennej. 600 osób pracowało później na miejscu katastrofy, u 134 z nich odnotowano w późniejszym czasie skutki choroby popromiennej.

Główne postacie, kto istniał naprawdę?

Walerij Legasow i Boris Szczerbina istnieli naprawdę. Legasow był chemikiem, członkiem Akademii Nauk ZSRR oraz zastępcą dyrektora Instytutu Energii Atomowej. Był jednym z głównych ekspertów komisji badającej przyczyny awarii. Szczerbina był członkiem KC KPZR, ministrem budownictwa, przemysłu naftowego i gazowego oraz zastępcą przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR.

Za to pani fizyk z Mińska, Ulana Khomjuk jest postacią fikcyjną, ma ona reprezentować na ekranie wszystkich tych naukowców, których zaangażowanie pozwoliło zażegnać ten kryzys.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ZOBACZ TEZ: Gąsiewska wrzuciła zdjęcie, które zachwyciło! Robi furorę

Walerij Legasow w pierwszym odcinku serialu popełnia samobójstwo, wieszając się w swoim mieszkaniu, dwa lata po katastrofie. Takie wydarzenie faktycznie miało miejsce. Chemik targnął się na swoje życie z powodu zaniedbań do jakich doszło podczas niwelowania skutków katastrofy.

Nie wiele wiadomo natomiast, co działo się później ze Szczerbiną. W serialu Legasow informuje go, że i tak za pięć lat umrą na jakąś chorobę spowodowaną zbyt dużym wystawieniem na promieniowanie. Szczerbina faktycznie umiera cztery lata po tragedii, przyczyny śmierci nie są jednak znane.

Co z historią Ludmiły?

Ludmiła Ignatienko to postać prawdziwa, wydarzenia, które przedstawiono w serialu nie mijają się z grubsza z rzeczywistością. Jedyne różnice polegają na tym, że w szpitalu obsługa nie pozwalała jej na długie przesiadywanie przy mężu, nigdy też nie weszła za kurtynę oddzielającą jego łóżko, ani go nie dotknęła. Wasilija faktycznie pochowano w masowym grobie, a buty które trzymała jego żona nie mogły zostać mu założone z powodu zbyt dużej opuchlizny stóp.

Czy katastrofa helikoptera miała miejsce w serialu „Czarnobyl” w HBO?

W serialu mamy scenę katastrofy helikoptera, który próbuje zrzucić piasek na płonący reaktor i podlatuje zbyt blisko komina dymu. Taka katastrofa nie miała miejsca. Helikopter faktycznie rozbił się na terenie elektrowni atomowej, ale uderzył przez przypadek w dźwig i runął na ziemie, sam wypadek miał miejsce kilka miesięcy po katastrofie w Czarnobylu. Zabieg ten miał służyć ukazaniu ogromu niebezpieczeństwa jakie wiązało się z tą katastrofą.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu i jej katastrofa to jedna z najbardziej głośnych tragedii w dziejach ludzkości, poświęcenie i śmierć wielu śmiałków pozwoliła uratować miliony istnień. Nie wolno zapominać jednak, że tysiące poniosło śmierć, teraz można zapoznać się z ich historią, wystarczy obejrzeć serial. „Czarnobyl” oglądaj online na HBOGO.

źródło: Interia.pl

POLECAMY:

Wielka Brytania przerażona! Koszmar w rodzinie królewskiej
Wojewódzki zatrzymany przez policję! Dostał łomot
Gessler złamała prawo? Olbrzymia kara! Kuchenne Rewolucje
Wiśniewski upokorzył wokalistkę na scenie! Kazał jej zlizywać…
Szok! Gessler już traci cierpliwość! Postawiła córce ultimatum?

TAGI: Czarnobyl HBO, Czarnobyl katastrofa, Czarnobyl online, Elektrownia atomowa

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, , ,

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →