Dlaczego PiS wycofało projekt ustawy reprywatyzacyjnej?

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wiceszef MS Michał Woś powiedział, że nie wiązałby jakoś wybitnie cofnięcia projektu ustawy reprywatyzacyjnej do resortu sprawiedliwości z sytuacją powstałą ostatnio w stosunkach polsko-izraelskich; projekt cofnięto w celu przeprowadzenia dodatkowych analiz – dodał.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w niedzielnym wywiadzie dla portalu wPolityce.pl stwierdził, że realizacja przepisów projektu ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa, są również wątpliwości co do jego zgodności z prawem polskim i międzynarodowym; w związku z tym projekt ustawy został przekazany do ponownych analiz Ministerstwu Sprawiedliwości.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sasin, pytany o tę wypowiedź w poniedziałek w Polsat News, wskazywał, że po analizie projektu w Komitecie Stałym stwierdzono, że wymaga on dalszych prac: analiz, wyliczeń, a także zastanowienia się, jak zapisać przepisy ograniczające krąg osób, które mogą stać się beneficjentami tej ustawy.

Pytany w Radiu Plus o to kiedy projekt może wrócić do Komitetu Stałego Rady Ministrów, Woś odparł, że nie jest w stanie podać konkretnego terminu. „Bo wszystko zależy od szerokości materii, którą jeszcze trzeba uporządkować, którą trzeba uzupełnić w tej ustawie” – podkreślił.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wiceminister sprawiedliwości przyznał, że ambasador Izraela i dyplomaci interesowali się projektem tej ustawy. „Duża część beneficjentów tej ustawy i osób ją objętych jest cudzoziemcami czy byłaby cudzoziemcami. Wobec tego ustawa wymagała też przedstawienia naszego stanowiska” – powiedział.

„Ustawa została zwrócona do Ministerstwa Sprawiedliwości w celu uzupełnienia, przeprowadzenia dodatkowych analiz, ja bym tego jakoś wybitnie nie wiązał z tą sytuacją, która miała miejsce w stosunkach polsko-izraelskich” – podkreślił, odnosząc się do sytuacji wokół noweli ustawy o IPN.

Wiceminister podkreślił, że resort jest zdeterminowany, aby przeprowadzić wszystkie analizy i uzupełnić projekt ustawy reprywatyzacyjnej tak, by była ona „akceptowalna dla wszystkich”.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej w październiku ub.r. Przewiduje on m.in. takie rozwiązania jak rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r. czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.

Według MS propozycje stanowią „kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa”. „Trzynaście dekretów i ustaw skutkujących po 1944 r. przejęciem przez państwo nieruchomości prywatnych było uchwalonych przez nielegitymizowany reżim, niewybrany w demokratycznych wyborach, lecz narzucony przez sowieckiego najeźdźcę” – głosi uzasadnienie projektu.

Po wejściu ustawy w życie stracą moc m.in.: dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz tzw. dekret Bieruta, nacjonalizujący warszawskie grunty.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił w grudniu ub.r., że ustawa reprywatyzacyjna musi wejść w życie w 2018 r.

 

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →