Fotowoltaika w Polsce rośnie w ogromnym tempie

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki i jej sukcesywnie rosnący udział w odnawialnych źródłach energii w Polsce obserwowany jest od 2015 roku i wynika w dużej mierze ze zmian w prawie oraz uruchomienia programów dofinansowań do mikroinstalacji PV. Według najnowszego (VIII edycja) raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Polska znajduje się na 5. miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych w 2020 roku, a fotowoltaika jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w kraju.

Rynek fotowoltaiki w Polsce

Instytut Energetyki Odnawialnej opracował raport dotyczący rynku fotowoltaiki w Polsce w 2020 roku, z którego wynika, że do końca roku możliwy jest obrót o wartości aż 5 mld złotych. Energetyka prosumencka wyróżnia Polskę w Unii Europejskiej, co jest efektem ulg podatkowych i wsparcia w postaci programu „Mój Prąd”. Rozwoju fotowoltaiki w Polsce nie zahamowała nawet pandemia COVID-19 i wynikające z niej zamrożenie gospodarki.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Pod koniec 2019 roku łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych wynosiła niemal 1500 MW, w maju 2020 moc zainstalowanych instalacji przekroczyła 1950 MW, natomiast w początkach sierpnia 2020 moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła już 2261,347 MW. Według szacunków z końcem 2020 wartość ta może wynieść nawet 2,5 GW, przy czym aż 70% zainstalowanych źródeł stanowią mikroinstalacje. Udział dużych farm fotowoltaicznych ma się jednak zwiększyć, a ich moc może zrównać się z mikroinstalacjami, co sprawi, że rynek PV stanie się bardziej zrównoważony.

Perspektywy rozwoju fotowoltaiki w najbliższych latach

W latach 2021-2022 większość inwestycji skupiać się będzie w sektorze farm fotowoltaicznych. Ich budowa może przynieść spore korzyści, dlatego już teraz wielu inwestorów rozpoczęło prace w kierunku ich założenia. Realizacji tego typu inwestycji sprzyja obecnie spadek cen za materiały oraz możliwość ubiegania się o dofinansowania, dotacje ministerialne i dotacje ze środków Unii Europejskiej.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W 2025 roku całkowita moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych może wynieść 7,8 GW, co oznacza, że istnieje realna szansa przekroczenia mocy zakładanej w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu na rok 2030. Ma to być możliwe między innymi dzięki rządowemu wsparciu.

W latach 2021 i 2022 planowane jest oddanie do eksploatacji farm o mocy około 2,8 GW. W rezultacie w latach 2022 i 2023 udział farm w całkowitej mocy zrówna się z udziałem mikroinstalacji PV. Od tego momentu rynek fotowoltaiki nie będzie już typowo prosumencki, tylko zdecydowanie bardziej zrównoważony.

Fotowoltaika w znaczący sposób przyczynia się do procesu transformacji energetycznej. Co istotne, branża OZE mobilizuje więcej kapitału na inwestycje niż energetyka konwencjonalna. Nie ulega też wątpliwości, że fotowoltaika będzie się dynamicznie rozwijać, a technologie fotowoltaiczne staną się z czasem jeszcze bardziej konkurencyjne.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dotacje na fotowoltaikę

W ostatnim czasie najwięcej mówi się o programie „Mój Prąd”, w ramach którego można uzyskać dotację do fotowoltaiki. Wysokość dofinansowania może wynieść aż 5 tys. złotych. Podstawowym warunkiem jest wydanie na materiały i montaż instalacji kwoty co najmniej 10 tys. złotych. Nabór wniosków w programie „Mój Prąd” jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zasady programu precyzują, że moc zainstalowana danej instalacji musi zawierać się w przedziale od 2 do 10 kW.

Program jest skierowany do osób fizycznych, które posiadają mikroinstalację fotowoltaiczną zainstalowaną po 23 lipca 2019 i wytwarzają za jej pomocą prąd na własne potrzeby. Aby z niego skorzystać, niezbędne jest także podpisanie umowy regulującej kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej przez posiadaną przez prosumenta mikroinstalację fotowoltaiczną.

O pomoc i doradztwo w zakresie dotacji na fotowoltaikę można zwrócić się do fachowców specjalizujących się w montażu instalacji PV. Jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce firm w branży fotowoltaicznej jest VOSTI, która posiada w ofercie nowoczesne i wydajne zestawy fotowoltaiczne oraz zapewnia kompleksową, profesjonalną obsługę na każdym etapie projektu. Decydując się na współpracę z VOSTI w zakresie składania wniosków o dofinansowanie inwestor zyskuje wsparcie w wypełnieniu i złożeniu wniosku, dzięki czemu jego zaangażowanie w realizację procedury jest minimalne. Co bardzo ważne, wnioski można składać tylko do 18 grudnia 2020 r., a dostępna pula środków jest rozdysponowywana w miarę napływu zgłoszeń, więc im wcześniej inwestor zdecyduje się na złożenie wniosku, tym większa szansa na uzyskanie dopłaty. 

Jeśli chcesz samodzielnie wytwarzać prąd na własne potrzeby, zbuduj instalację fotowoltaiczną z VOSTI i korzystaj z naturalnej energii.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →