Genialne! Naciśnij w tym miejscu, a poznasz czy karp jest świeży. Triki, o których nie miałeś pojęcia

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ci, którzy nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez karpia, coraz większą zwracają uwagę na to, z jakiej pochodzi hodowli oraz jak i czym jest karmiony. Oczywiście karpia warto jeść i poza okresem świątecznym, bo jest rybą, a te dostarczają składników bardzo potrzebnych naszemu organizmowi.

Ryby od pojawienia się człowieka były jego pożywieniem. Wraz z rozwojem cywilizacji wzrosło zapotrzebowanie na ryby, tworzono wtedy pierwsze stawy. Na początku były to tzw. sadzawki. Budowano je przeważnie przy klasztorach albo ośrodkach książęcych. W miarę rozwoju gospodarki powstawały gospodarstwa stawowe. Nie tylko pełniły funkcję produkcyjną, ale także ich ujęcia wodne wykorzystywano m.in. w młynarstwie, tartakach, zmniejszały także skutki powodzi. Już od XIV w. głównym gatunkiem chowu stały się karpie.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Karpie były daniem, które stało się nieodłącznym elementem przyjęć na królewskich stołach. Stąd ich nazwa: „królewski”. Karp stał się symbolem wykwintności i ekskluzywności. W tamtych czasach pospolite były jesiotry czy łososie. Wśród różnych zawirowań politycznych, a co za tym idzie i gospodarczych, hodowla tej ryby miała się różnie, ale zwykle cały czas obecna była w polskim krajobrazie. Po drugiej wojnie światowej nastąpił kolejny rozkwit hodowli, a w latach 50. narodziła się tradycja spożywania karpia podczas Wigilii, która trwa do dziś.

Zgodnie z naturą

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W Polsce obecnie hoduje się około 18 tys. ton karpi w celach konsumpcyjnych. Jego hodowla, która była doskonalona przez stulecia, stała się pokaźnym zbiorem wiedzy i doświadczeń, które wykorzystuje się nadal i widać to wyraźnie w wielu regionach. Przykładem może być Komora Cieszyńska, utworzona z majątku książąt cieszyńskich i przejęta w pewnym momencie przez Habsburgów. W swoim najlepszym czasie 60 proc. przychodów pozyskiwała właśnie dzięki hodowli karpia. Te sztucznie utworzone stawy stały się częścią ekosystemu, który reguluje do dziś różnorodność fauny i flory. Stawy karpiowe to niejednokrotnie elementy polskiej wsi, mający jednocześnie niebanalne znaczenie dla ochrony środowiska.

Wybór ze sprawdzonego miejsca

Hodowla karpia w Polsce zadowoli wszystkich, którzy bronią środowiska naturalnego. Ryby te żywią się pokarmem stawu. Tylko w okresie największego żerowania dokarmia się je pokarmem roślinnym – są to głównie zboża. Ryby drapieżne dla odmiany karmione są często sztucznymi paszami.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dlatego tak ważne jest wybieranie karpia ze sprawdzonych hodowli. Przebywa w wodach śródlądowych, a więc najczystszych! Polskie przepisy są naprawdę restrykcyjne i wymuszają na hodowcach ścisłe przestrzeganie zasad utrzymywania czystości tej wody. Stąd pytania o to, skąd pochodzi karp, jak jest karmiony i czy gospodarstwa mają certyfikat, podczas zakupu tej ryby są jak najbardziej na miejscu.

Jaki powinien być?

Odpowiedź jest prosta: świeży. Tylko co to w przypadku karpia znaczy? Powszechnie znane sposoby rozpoznania świeżości ryby to oczywiście błyszczące oczy i czerwone skrzela bez śluzu. Jednak karpia, który jest świeży, poznamy po…

>>>CZYTAJ DALEJ<<<

 

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →