PiS musi to zrobić! Katastrofa Smoleńska zostanie wyjaśniona?

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Raport MON i Katastrofa Smoleńska „Rzeczpospolita” we wtorek 21 stycznia 2020: „MON ma ujawnić, co zrobił, by umiędzynarodowić badanie katastrofy z 2010 r. To efekt przegranej sprawy z senatorem Krzysztofem Brejzą (KO), który uważa, że o międzynarodową komisję w ogóle się nie starano”

TO JEST PILNE: Polacy przechwycili rosyjski samolot wojskowy! Polskie myśliwce poderwane do lotu

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Gazeta przytoczyła słowa Beaty Szydło z 2015 roku, kiedy to ówczesna premier mówiła o umiędzynarodowieniu sprawy Katastrofy Smoleńskiej:

„Tak jak większość Polaków nie wiem, co wydarzyło się w Smoleńsku. Nasze państwo nie zrobiło nic, by to wyjaśnić. Jeśli dojdziemy do władzy, zrobimy wszystko, by powołać międzynarodową komisję i sprowadzić wrak tupolewa do Polski” – mówiła w 2015 roku Beata Szydło.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Atak na polskich turystów! Zaplanowana akcja (foto)

Warto tu przypomnieć, że to własnie umiędzynarodowienie sprawy śledztwa Katastrofy Smoleńskiej było jednym z głównym zapowiedzi rządu PiS. Tym samym Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) będzie musiało zdać raport szczegółowy z działań mających do tego doprowadzić. Czeka as zatem szczegółowe sprawozdanie czy fala tłumaczeń?

Raport MON i katastrofa smoleńska: „Rzeczpospolita” przypomina obietnice PiS

Dlaczego teraz sprawa wraca na wokandę? Dlatego, że jest to efekt przegranej sprawy z senatorem Krzysztofem Brejzą z KO:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

„On sam milczenie MON uważa za dowód, że o międzynarodową komisję w ogóle się nie starano” – podaje „Rzeczpospolita”.

„Brejza w czerwcu 2019 r. wystąpił do MON z pytaniem, kiedy resort wystąpił do rządów innych państw lub właściwych na terenie tamtych państw komisji ds. zbadania wypadków lotniczych z wnioskiem o oddelegowanie członka tamtejszej komisji lub o wspólne powołanie międzynarodowej komisji ds. zbadania katastrofy w Smoleńsku?”– czytamy na stronie Interia.pl

„Otrzymał zdawkową odpowiedź, w której szef MON Mariusz Błaszczak w ogóle nie odniósł się do pytania (…). Brejza poszedł więc do sądu. Wyrok zapadł 19 grudnia. WSA w Warszawie zobowiązał MON do udzielenia informacji publicznej. Czy resort się odwoła? – Możliwość odwołania od wyroku jest analizowana przez prawników. Decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie – informuje Wydział Prasowy MON” – napisano we wtorkowej „Rzeczpospolitej”.

Raport MON i Katastrofa Smoleńska "Rzeczpospolita" we wtorek 21 stycznia 2020: "MON ma ujawnić, co zrobił, by umiędzynarodowić badanie katastrofy z 2010 r.
Raport MON i Katastrofa Smoleńska „Rzeczpospolita” we wtorek 21 stycznia 2020: „MON ma ujawnić, co zrobił, by umiędzynarodowić badanie katastrofy z 2010 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało „Rz”, że Krzysztof Brejza otrzymał już kilka odpowiedzi z resortu. W jednej z nich napisano, że „podkomisja smoleńska nawiązała stałą współpracę z ekspertami Wichita University, ze Skandynawii i Wielkiej Brytanii oraz z Detroit w Stanach Zjednoczonych”.

„RZ”: Brejza składał wielokrotnie zapytania – MON odpowiadał

Według MON, Brejza miał wielokrotnie pytać o sprawę umiędzynarodowienia sprawy katastrofy smoleńskiej i za każdym razem otrzymywał odpowiedzi. Jak wtedy gdy resort odpisał między innymi, że podkomisja stara się o dostęp i rekonstrukcję wraku TU-156. Wrak Tupolewa jednak nadal znajduje na terenie Rosji. Wówczas według MON naciski kierowane były nie tylko bezpośrednio przez polski rząd ale też przez Radę Europy.

„Problem w tym, że informacje przekazywane przez MON nie dotyczą konkretnie powołania międzynarodowej komisji smoleńskiej” – stwierdza „RZ” i cytuje Brejzę:

„Unikanie odpowiedzi świadczy o tym, że rząd PiS nie wystąpił o powołanie komisji międzynarodowej i gra tematem Smoleńska, perfidnie oszukując własny elektorat”.

„Boją się wystąpić do innych państw, bo dobrze wiedzą, że w Smoleńsku nie było żadnego zamachu – powiedział Krzysztof Brejza na łamach „Rzeczpospolitej”

POLECAMY:

Wałęsa oszalał! Namawia Polaków do ostateczności
Szok! Michał Szpak i znana gwiazda zostaną rodziną!
Widzowie w szoku! Królowa Życia jest w ciąży – wyznała kto jest ojcem
Frasyniuk bezczelnie zaatakował zmarłego ojca premiera – Morawiecki go rozszarpał
Izrael ujawnił prawdziwy cel Putina! Chodzi o Polskę
Gessler dodała zdjęcie na Insta – szybko sprowadzili ją na ziemię
Siwiec spaliła się ze wstydu! Nie zauważyła jednego szczegółu
Maffashion pokazała gorące zdjęcia! Co za ciało
window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, , , , ,

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →