Koniec tego „dobrego”! Szykują się poważne zmiany dotyczące rozwodów

Udostępnij:

Rozwód to trudne doświadczenie, które każde rozstające się małżeństwo chciałoby przeżyć jak najmniej boleśnie. Niestety, niedługo uzyskanie rozwodu może być bardziej skomplikowane, a cały proces może się wydłużyć. Zgodnie z ustaleniami Dziennika Gazety Prawnej, Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmuszać małżeństwa do obowiązkowej mediacji przed rozprawą rozwodową.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, na jednym z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji ds. petycji Dariusz Cieśli, wiceszef departamentu spraw rodzinnych i nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości, przyznał, że trwają prace nad przepisami zobowiązującymi skonfliktowanych małżonków do nawiązania dialogu. – Chcielibyśmy, aby w toku postępowania rozwodowego albo przed jego rozpoczęciem rodzice byli zobligowani do tego, żeby ze sobą rozmawiać – tłumaczył.

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że obowiązkowe mediacje mogą pomóc zwaśnionym stronom porozumieć się, przynajmniej co do swoich obowiązków względem dzieci. Z drugiej strony, do mediacji zobowiązani byliby wszyscy rozstający się małżonkowie, także bezdzietni.

Mediacja może być pomocna

Jak zauważyła adw. Monika Wiśniewska, specjalistka od prawa rodzinnego, małżonkowie często składają pozwy rozwodowe w ferworze konfliktu i trafiają na pełnomocników, którzy dodatkowo zaogniają spór. Według niej mediacja pomaga stwierdzić, czy postępowanie dowodowe powinno trwać i pozwala na wykluczenie sytuacji, które narażałyby Skarb Państwa na duże szkody.

– Nie wyobrażam sobie jednak, aby próba polubownego rozwiązania sporu była obligatoryjna w sprawach rodzinnych, zwłaszcza gdy w grę wchodzi np. przemoc w rodzinie. Bywają sytuacje, że sąd namawia na mediację żonę, która była ofiarą przemocy domowej, a następnie powódka cofa pozew o rozwód, bo mediator przekonał ją, że dzieci będą cierpieć na skutek rozstania rodziców. A wtedy ta kobieta przez kolejne lata trwa w chorej sytuacji – zaznaczyła.

Zdaniem ekspertów, w Polsce można znaleźć coraz więcej profesjonalnych ośrodków zajmujących się mediacjami. Co więcej, aktualne statystyki pokazują, że małżonkowie coraz częściej się na nie decydują. Jednocześnie eksperci podkreślają, że przymuszanie małżonków do brania udziału w mediacji może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →
window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");