Masz już tylko kilka dni na złożenie wniosku! Inaczej kara – nawet 5 tysięcy złotych! Dotyczy setek tysięcy Polaków

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Blisko milion Polaków pod koniec roku w portfelu może mieć przeterminowany dowód osobisty. Tyle dokumentów powinno trafić do wymiany w listopadzie i grudniu. Bez ważnego dokumentu możemy mieć spore problemy w urzędach, bankach i na granicy. Przypominamy, jak złożyć wniosek o dowód bez wychodzenia z domu.

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji prawie milion Polaków powinno pod koniec 2017 roku złożyć wniosek o nowy dowód. W innym wypadku dokument po prostu straci ważność.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W tym roku mija dekada, od kiedy spora część Polaków masowo musiała „zielone książeczki” na plastikowe dokumenty. Plastik pojawił się w 2001 roku, ale nie było obowiązkowej wymiany. Przez to w sumie do wymiany jest w tym roku 5 mln dokumentów. Tylko w listopadzie i grudniu powinno to zrobić prawie milion osób. Dodatkowe 3 mln dowodów powstaną przez zgubienia i zmianę danych.

W listopadzie traciły ważność dowody 552 tys. osób, w grudniu ten los spotka kolejne 435 tys. Spora grupa „listopadowiczów” wciąż nie ma nowego dokumentu. Dlaczego? Bo na wydanie nowego plastiku czeka się do 30 dni. Resort cyfryzacji nie informuje, ilu zapominalskich jeszcze nie złożyło wniosku. Tymczasem do końca 2017 r. zostało tylko 29 dni.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W przyszłym roku liczba dowodów, którym upływa ważność, sięgnie około 2,5 mln.

Kara nawet 5 tys. zł

Biuro Informacji Kredytowej przypomina, że bez ważnego dowodu osobistego możemy mieć wiele kłopotów. „Przeterminowany dowód stanie na przeszkodzie w załatwieniu spraw urzędowych, w złożeniu wniosku o kredyt czy też w realizacji wyjazdu za granicę” – przypominają. To tylko błahostka w porównaniu z karą, którą można otrzymać za brak ważnego dowodu. Według przepisów za niedopatrzenie i brak ważnego dowodu grozi kara grzywny nawet w wysokości 5 tys. zł. Co ciekawe, taką samą karę można otrzymać za przetrzymywanie cudzego dowodu.

Są sytuacje, kiedy stary dowód może nam pomóc. Chodzi jednak tylko o „zieloną książeczkę”, w której były zapisane dane dot. zatrudnienia. To może przydac się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dowód traci ważność nie tylko po upływie terminu ważności. Jego koniec przesądza też zmiana danych w nim zawartych. Czyli np. zmiana nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego.

Już od dwóch lat wniosek o dowód osobisty można składać w dowolnym urzędzie miasta i gminy w Polsce. Na dodatek od tego roku wszystko można zrobić elektronicznie. Za wymianę dowodu osobistego nic nie płacimy.

Można przez internet

Aby skorzystać z elektronicznego formularza, należy wejść na portal Obywatel.gov.pl. Tam należy kliknąć w baner dotyczący wymiany dowodu i zalogować się tzw. profilem zaufanym. Jest on niezbędny do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód.

Co zrobić, jeżeli nie ma się profilu zaufanego? Można go założyć przy pomocy bankowości elektronicznej. Można również złożyć wniosek przez internet i potwierdzić tożsamość w jednym z urzędów. Szczegółowe informacje są dostępne na stronach ministerstwa.

Profil zaufany to nie tylko dostęp do wniosku o dowód, ale również możliwość sprawdzania punktów karnych przez internet i danych w rejestrach urzędowych.

Co ciekawe nie wszyscy muszą wymieniać dowodu. Ci, którzy w 2007 roku mieli skończone 65 rok życia, są zwolnieni z tego obowiązku. Oni uzyskali dowód na czas nieokreślony. Oczywiście mogą to zrobić – np. gdy uznają, że ich zdjęcie jest już po prostu stare.

Należy także przypomnieć, iż fotografia dołączana do wniosku o wydanie dowodu osobistego nie może być starsza niż 6 miesięcy.

Wniosek o dowód musi złożyć każdy, kto ukończył 18 lat i nie ma jeszcze dowodu osobistego. Oczywiście wniosek muszą złożyć też ci, którzy wymieniają dowód ze względu na stare dane. Urząd nie zrobi tego za nas.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →

Comments are closed.