Ostra awantura na posiedzeniu Rady Warszawy! Podjęto decyzję ws bonifikaty!

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Rada Warszawy przyjęła projekt uchwały przywracającej 98-proc. bonifikatę przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Wcześniej na sali doszło do awantury pomiędzy radnymi PiS i Koalicji Obywatelskiej. Radni PiS zablokowali mównicę.

Posiedzenie Rady Warszawy rozpoczęło się po godz. 10.00 w Pałacu Kultury i Nauki. Na wstępie obrad głos zabrał prezydent Warszawy.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Trzaskowski: Biorę odpowiedzialność na swoje barki

Rafał Trzaskowski zwrócił się do radnych, by przywrócili 98-proc. bonifikatę opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla gruntów położonych na terenach należących do miasta. W przypadku gruntów, których właścicielem jest Skarb Państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona na 60 proc.

„Najważniejsze jest, by słuchać warszawiaków, stąd mój wniosek by przegłosować kwestię bonifikat” – mówił na posiedzeniu Rady Warszawy Rafał Trzaskowski.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jak podkreślał, najważniejsze są kwestie odpowiedzialności i sprawiedliwości. „Ustawa i decyzja rządu PiS wprowadzała bonifikatę 60 proc. Później na wniosek radnych PiS, jeśli chodzi o nieruchomości, które są położone na gruntach miejskich, przyjęta została decyzja o bonifikacie 98 proc.” – powiedział Trzaskowski.

Stąd – dodał – niedawna dyskusja i decyzja o obniżeniu w Warszawie bonifikaty do 60 proc., dlatego że – jak mówił – „sprzeciwiamy się przede wszystkim niesprawiedliwemu traktowaniu warszawiaków”. Trzaskowski podkreślił, że w Warszawie jest ponad 300 tys. nieruchomości na gruntach miejskich, ale i ponad 80 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

„Ale usłyszeliśmy głos warszawiaków, z tego wynika nasza decyzja (o złożeniu projektu uchwały ws. przywrócenia 98 proc. bonifikaty – przyp.) i umiemy się wycofać, ja osobiście umiem się wycofać i biorę tę odpowiedzialność absolutnie na swoje barki” – powiedział Trzaskowski.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Natomiast – jak mówił – jeśli wszystkim, w tym politykom PiS, zależy na sprawiedliwości, to „oczekujemy od rządu dostosowania się do decyzji samorządów”. „Nie może być tak, że na terytorium jednej gminy mamy do czynienia z nierównością i niesprawiedliwością” – dodał. 

Apel do radnych PiS i okrzyki

„Proszę o wsparcie radnych PiS we wpływie na rząd, żeby wszystkie te obciążenia, które rząd PiS-u przerzuca na samorządy, żeby wesprzeć nas w walce o to, żeby tych obciążeń było jak najmniej i wtedy na pewno poradzimy sobie z sytuacją budżetową” – powiedział Trzaskowski.

„Ja mam apel i prośbę, pomóżcie nam wpłynąć na rząd PiS, to będzie pewnym testem na waszą wiarygodność i na waszą efektywność” – powiedział do radnych PiS Trzaskowski.

Radni PiS skandowali „głosowałeś” w czasie przemówienia Trzaskowskiego. 

Awantura już na początku obrad

Podczas czwartkowej sesjiRady Warszawy dotyczącej bonifikat za użytkowanie wieczyste klub Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek, aby przed głosowaniem w sprawie zmian nie było dyskusji w tej sprawie. Na sali doszło do awantury.

W odpowiedzi na wniosek klubu KO radni PiS zaczęli skandować „Demokracja, demokracja, demokracja”. Przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska (KO) powiedziała, że taki wniosek musi być poddany pod debatę.

W odpowiedzi radni PiS zaczęli blokować mównicę i domagali się dyskusji. Radna PiS Alicja Żebrowska zaapelowała do prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby udzielił on informacji w sprawie podwyżek. Malinowska-Grupińska zarządziła przerwę w obradach.

Uchwała przyjęta jednogłośnie

Ostatecznie uchwała w sprawie bonifikat została przyjęta jednogłośnie przez radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Za przywróceniem 98-proc. bonifikaty głosowało 59 radnych, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Po ogłoszeniu wyniku głosowania przez przewodniczącą rady miasta Ewę Malinowską-Grupińską radni PiS skandowali: „Wygraliśmy dla Warszawy”. 

Malinowska-Grupińska podziękowała za jednogłośne przyjęcie uchwały i zamknęła sesję.

98-proc. bonifikata

Przypomnijmy, że w połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę wniesioną przez radnego PiS Dariusza Figurę, ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. – w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Uchwałę poparli jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu. 

Jednak tydzień temu zdominowana przez PO Rada Warszawy, przy sprzeciwie PiS, zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Spotkało się to z krytyką i zarzutami o oszustwo wyborcze pod adresem Rafała Trzaskowskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał posunięcia radnych za „rabowanie Polaków”.

Uwłaszczenie właścicieli mieszkań, domów jednorodzinnych czy lokali użytkowych wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiedniej opłaty, od której samorządy mogą ustalać upusty. Nowe prawo wchodzi w życie 1 stycznia.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →

Comments are closed.