Outplacement: dlaczego indywidualne podejście jest tak istotne?

Utrata pracy, zwłaszcza w sytuacji, w której ciąży nad nami szereg zobowiązań finansowych: utrzymanie rodziny, kredyt mieszkaniowy itp., może okazać się bardzo trudnym momentem w życiu, obarczonym troską o przyszłość zawodową i stan domowego budżetu. W takiej sytuacji, możliwość skorzystania z rozwiązania, jakim jest outplacement może okazać się dużym wsparciem.

Outplacement: definicja pojęcia

Terminem outplacement określa się działania pomocowe, których grupą docelową są zwalniani pracownicy. Co mają one na celu? Przede wszystkim: wsparcie tych osób w procesie poszukiwania nowego zatrudnienia. Zwalniany pracownik często czuje się zdezorientowany, jest zestresowany możliwymi konsekwencjami tego stanu rzeczy, a niekiedy, zwłaszcza w sytuacji kiedy od wielu lat nie szukał pracy, nie ma aktualnych informacji na temat oczekiwań pracodawców, rekruterów i rynku pracy. Outplacement, w zależności od tego, ile osób bierze udział w programie oraz do kogo jest on skierowany można podzielić na:

  • outplacement grupowy: przeznaczony dla większej liczby zwalnianych pracowników
  • outplacement indywidualny: tworzony z myślą o pojedynczych osobach
  • executive outplacement: skierowany do menedżerów

Outplacement: planowanie i zindywidualizowanie przygotowywanego projektu

Naturalnie, pomoc, jaką zwalniani pracownicy otrzymają od pracodawcy w ramach outplacementu powinna być adekwatna do ich sytuacji i przydatna w praktyce, dlatego tak istotną kwestią jest umiejętne zaplanowanie projektu. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do całego przedsięwzięcia – organizacja outplacementu powinna mieć na uwadze oczekiwania i potrzeby osób, które docelowo mają wziąć udział w tym projekcie. Dlaczego? Z uwagi na przeznaczenie outplacementu: pomoc w poszukiwaniu nowego zatrudnienia i ścieżek rozwoju zawodowego.

Przygotowanie projektu outplacementu oraz jego realizację można zlecić firmom, które specjalizują się w świadczeniu podobnych usług. W tym przypadku priorytetowe znaczenie ma oczywiście doświadczenie firmy, celem bowiem jest stworzenie projektu, który w praktyce rzeczywiście będzie pomocny zwalnianym pracownikom.

Podsumowując: outplacement ma na celu wesprzeć zwalniane osoby w poszukiwaniu nowej pracy i określeniu ścieżek rozwoju zawodowego. Projekt outplacementu musi odpowiadać potrzebom osób, do których jest on skierowany, to bardzo istotne ze względu na jego praktyczny wymiar. Jego przygotowanie można natomiast obecnie zlecić wyspecjalizowanej firmie, posiadającej pomocne doświadczenie w tej materii.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});