PRZEŁOM po prawie 8 latach! Rosja: oddamy Polsce wrak, pod jednym warunkiem

Udostępnij:

W kwietniu przyszłego roku minie 8 lat od tragicznego zdarzenia pod Smoleńskiem, w wyniku którego życie stracił prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i 94 inne osoby. Od tego czasu Polska usiłuje – nieskutecznie – odzyskać wrak prezydenckiego samolotu.

W Rosji wrak polskiego Tupolewa przebywa nieprzerwanie od dnia katastrofy – 10 kwietnia 2010 roku. Gdy rządziła Platforma Obywatelska, opozycyjne wówczas Prawo i Sprawiedliwość oraz inne ugrupowania narodowo-konserwatywne zarzucały władzy, że jest bierna w tej sprawie i niedostatecznie stara się o odzyskanie pozostałości maszyny.

Jednak gdy jesienią 2015 r. do władzy doszło PiS, okazało się, że rozmowy z Federacją Rosyjską w tej sprawie wcale nie są takie łatwe. Efekt: po 2 latach rządów konserwatywnego ugrupowania wrak nadal przebywa w Rosji.

„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do informacji, z których wynika, że Moskwa postawiła Warszawie, a raczej Jarosławowi Kaczyńskiemu warunek. Jeśli go spełni, możemy dostać wrak Tupolewa 154 M. Rosjanie deklarują, że owszem – mogą oddać Polsce wrak, ale nasz rząd musiałby wcześniej podjąć decyzję o zakończeniu śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Opozycja zaznacza kpiąco, że Prawo i Sprawiedliwość nie spełni tych warunków, bo uprawia „politykę smoleńską” od ponad siedmiu lat. Z kolei w środowiskach bliskich rządowi i wśród sympatyków PiS góruje pogląd, że prezesowi PiS po prostu zależy na wyjaśnieniu sprawy śmierci brata i blisko stu innych osób.

Władimir Putin podczas konferencji prasowej w Moskwie, pytany przez dziennikarza TVP, wypowiedział się też ws. samej katastrofy. Jego zdaniem nie doszło do zamachu ani eksplozji na pokładzie. Uważa, że powodem tragedii były zaniedbania techniczne.

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *