To chore! Skasowałeś bilet? I tak dostaniesz WYSOKI mandat!

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Czy to możliwe, aby dostać mandat za jazdę bez ważnego biletu, gdy okazuje się go podczas kontroli? Przykład pana Wojciecha z Gdańska, który otrzymał 183 złote kary, choć skasował bilet, pokazuje, że tak.
Na początku czerwca mężczyzna wsiadł do autobusu na przystanku Brama Wyżynna w śródmieściu Gdańska. Zaczął szukać biletu i gdy po kilku minutach go znalazł, szybko skasował.– Wtedy podszedł do mnie kontroler. Po sprawdzeniu biletu usłyszałem od niego, że bilet został za późno skasowany i że otrzymam mandat – opowiada pan Wojciech. – Poprosił mnie o dokument tożsamości i spisał moje dane. Mandatu oczywiście nie przyjąłem, ponieważ w chwili kontroli miałem skasowany bilet, co mogą potwierdzić dwie osoby, które siedziały obok mnie.

Pan Wojciech wysłał odwołanie do Zakładów Wielobranżowych Renoma, które zajmują się kontrolą biletów w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej. Niestety, jego uzasadnienie okazało się niewystarczające. Przedstawiciele Renomy twierdzą bowiem, że w tym przypadku pasażer nie szukał biletu, ale obserwował, czy w pojeździe są kontrolerzy, by zadecydować, czy skasować bilet.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– Wszyscy przewoźnicy, z którymi współpracuje nasza firma kontrolerska, stosują w tym zakresie jednolite zasady. I tak, pasażer powinien dysponować ważnym biletem nie tylko w czasie samej kontroli, ale podczas całej podróży. Nie do przyjęcia jest sytuacja, niestety często praktykowana, że pasażer wstrzymuje legalizację biletu, obserwując, czy jest prowadzona kontrola i próbuje, skutecznie lub bezskutecznie, skasować bilet po ogłoszeniu kontroli – argumentuje adw. Łukasz Syldatk, który reprezentuje ZW Renoma, i dodaje, że zgodnie z przepisami przewozowymi bilet musi zostać skasowany niezwłocznie. – Oczywiście, jeśli pasażer po wejściu do pojazdu nie kasuje biletu od razu, ale wykazuje zamiar skasowania, a wbrew pozorom w praktyce bardzo czytelnie można rozdzielić te sytuacje (czyli np. szuka biletu w torebce i dąży do jego skasowania) – nie zostanie ukarany.

Pan Wojciech twierdzi, że było właśnie tak, jak w tym drugim przypadku – nie zamierzał uniknąć skasowania biletu, ale po prostu nie mógł go odnaleźć, a mandat i tak otrzymał.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Uważa też, że jeśli kontroler byłby przekonany, że nie ma zamiaru skasować biletu, mógł rozpocząć sprawdzanie biletów wcześniej – bo regulamin na to zezwala.
Regulamin kontroli biletów w gdańskich tramwajach i autobusach ustala Zarząd Transportu Miejskiego. Zgodnie z tymi przepisami, pasażer ma obowiązek skasować bilet niezwłocznie po wejściu do pojazdu i posiadać ważny bilet w trakcie kontroli.

W przypadku pana Wojciecha, o ile nad pierwszym warunkiem można się zastanawiać, drugi został spełniony. Może na tym przykładzie należałoby uściślić regulamin i słowo „niezwłocznie”?

Szefowie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku takiej potrzeby nie widzą, bo jak mówią, w tej sprawie nie doszukali się nieścisłości.
– Uważamy, że Renoma prawidłowo zachowała się w tej sytuacji i podtrzymujemy jej stanowisko. Ponadto pasażer zawsze może zgłosić swoje wątpliwości do firmy kontrolującej, a jego sprawa zostanie rozpatrzona w drodze reklamacji – informuje Sebastian Zomko- wski, zastępca dyrektora ZTM w Gdańsku ds. przewozów.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
źródło: gdansk.naszemiasto.pl
window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →