A jednak to zrobił! Hołownia podjął decyzję ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Klamka zapadła
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Przez niemal dwa tygodnie w polskiej polityce wrzało. Mimo podpisu marszałka Sejmu pod decyzją o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, rząd nie publikował postanowienia w Monitorze Polskim. W sobotnie popołudnie stało się jasne, że uroczystość zaprzysiężenia Karola Nawrockiego jako prezydenta odbędzie się 6 sierpnia. Co stało za tak długim oczekiwaniem?

Hołownia podpisał, ale rząd milczał

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał postanowienie już 7 lipca. Dokument wyznaczał datę i miejsce uroczystego Zgromadzenia Narodowego, podczas którego Karol Nawrocki ma złożyć przysięgę prezydencką. Jednak – wbrew oczekiwaniom – postanowienie nie pojawiło się w Monitorze Polskim, co wywołało medialną i polityczną burzę.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dla porównania – w 2020 roku decyzja Elżbiety Witek została opublikowana następnego dnia. W 2015 roku – po czterech dniach. Tymczasem w przypadku Nawrockiego minęło niemal 12 dni. Dla wielu był to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak.

Teorie spiskowe i polityczne oskarżenia

W sieci pojawiły się teorie o blokowaniu zaprzysiężenia przez rząd Donalda Tuska. Europoseł PiS Piotr Muellerpisał wprost:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– Tusk blokuje zaprzysiężenie prezydenta Karola Nawrockiego. Rząd – wbrew obowiązkowi – nie publikuje postanowienia. To precedens w III RP.

Pojawiły się sugestie, że opóźnienie może mieć związek z listem Adama Bodnara, Prokuratora Generalnego, który wyraził poważne wątpliwości proceduralne wobec ważności wyborów. Choć rząd konsekwentnie unikał komentarzy, milczenie tylko wzmagało podejrzenia.

„Nie ma żadnej teorii spiskowej” – ale kontakt urwany

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” próbowali uzyskać komentarz od Rządowego Centrum Legislacji oraz rzecznika rządu. Odpowiedzi były lakoniczne lub… nie było ich wcale. Adam Szłapka, rzecznik gabinetu Tuska, miał odpowiedzieć krótko:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– Nie ma tu żadnej spiskowej teorii – po czym kontakt urwał się.

To tylko dolało oliwy do ognia.

Ostatecznie dokument opublikowany. Znamy termin zaprzysiężenia

W sobotę, 19 lipca, Monitor Polski w końcu opublikował postanowienie marszałka Hołowni. Zgromadzenie Narodowe odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 10:00 w sali posiedzeń Sejmu. Tym samym Karol Nawrocki zostanie oficjalnie zaprzysiężony jako prezydent RP.

Choć finał tej historii wydaje się przesądzony, pozostaje pytanie, dlaczego opóźnienie trwało tak długo. Dla wielu to sygnał, że napięcia między rządem a prezydentem elektem nie znikną wraz z uroczystością. Wręcz przeciwnie – mogą zapowiadać trudną współpracę od pierwszych dni kadencji.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});