Odważna deklaracja Franciszka. Usunie celibat

Papież Franciszek jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych postaci na świecie. Jest to spowodowane między innymi jego dość liberalnym podejściem do kwestii, które do tej pory w doktrynie kościelnej były uważane za te z rodzaju nienaruszalnych.

Od dawna tematem dość kontrowersyjnym była kwestia dotycząca zdjęcia w kościele katolickim celibatu. Zwolennicy uchylenia go często przypominają, że sami apostołowie na czele ze świętym Piotrem posiadali własne rodziny.

Nie jest dziś tajemnicą, że powodem dla którego kościół wprowadził zakaz zakładania rodzin przez kapłanów były sprawy majątkowe. Aktualnie taka sytuacja odbierana jest jako naturalny porządek w organizacji kościoła rzymskokatolickiego.

Wszystko ma się jednak wkrótce zmienić. W 2019 roku odbędzie się synod, zapowiedziany przez Papieża Franciszka, na którym zostanie omówiona kwestia zniesienia celibatu w pewnych przypadkach. Poruszony zostanie także temat roli kobiet w życiu kościoła.

Powodem poruszenia tego tematu jest przede wszystkim sytuacja w krajach Ameryki Południowej, gdzie powołań do stanu kapłańskiego jest bardzo mało. Nie oznacza to jednak, że tamtejsi mężczyźni nie chcą być księżni. Jedynym problem w tej sytuacji jest fakt, iż wielu z nich ma już swoje rodziny.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Najbliższy sobór ma się skupić głównie na takich krajach jak Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Wenezuela, Peru i Surinam.