Pokazali obrażenia Revol. Grozi jej amputacja! Zdjęcia szokują [WIDEO]

To już koniec heroicznej akcji ratunkowej Polaków pod Nanga Parbat. Wspinacze Denis Urubko i Adam Bielecki dokonali niemożliwego, sprowadzając Francuzkę Elisabeth Revol w nocy z wysokości ok. 6000 m po próbie zdobycia przez nią i Tomasza Mackiewicza „Nagiej Góry” zimą. W sieci pojawił się przejmujący filmik pokazujący moment spotkania się polskiej ekipy ratunkowej z ranną himalaistką. Francuska telewizja pokazała natomiast zdjęcia odmrożonych kończyn Revol. Niestety Bieleckiemu i Urubce nie udało się dotrzeć do Tomasza Mackiewicza uwięzionego na wysokości powyżej 7000 m. Akcja musiała zostać przerwana przez fatalne warunki pogodowe.

O zdobyciu szczytu Nanga Parbat (8126 m) zimą Tomasz Mackiewicz marzył od lat. Po raz siódmy podjął próbę realizacji tego celu w styczniu tego roku. Jego partnerką do wspinaczki była Francuzka Elisabeth Revol, doświadczona himalaistka, która z „Nagą Górą” zmierzała się już czwarty raz. Podjęli próbę zdobycia szczytu w stylu alpejskim, bez butli z tlenem oraz pomocy tragarzy.

 

Według nieoficjalnych informacji, duet wspinaczy stanął na szczycie Nanga Parbat w czwartek 25 stycznia, co oznacza, że Mackiewicz i Revol jako drudzy w historii zdobyli tę górę zimą. Po raz pierwszy udało się to dopiero w 2016 roku Włochowi Simone Moro, Pakistańczykowi Muhammadowi Aliemu oraz Hiszpanowi Alexowi Txikonowi.

Problemy zaczęły się podczas schodzenia ze szczytu. Na wysokości ok. 7400 m Tomasz Mackiewicz zaczął cierpieć na chorobę wysokościową oraz ślepotę śnieżną. Revol, która sama zmagała się z odmrożeniami, wiedziała, że Polak nie jest w stanie kontynuować schodzenia. Sprowadziła go jeszcze do namiotu na wysokości ok. 7250 m, a następnie podjęła ciężką decyzję o rozstaniu się ze swoim partnerem. Sama zeszła na wysokość ok. 6700 m.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W tym czasie członkowie polskiej zimowej wyprawy na K2 szykowali dla Polaka i Francuzki akcję ratunkową. Walczyli z czasem, bo na tej wysokości, na której znajdowali się Mackiewicz i Revol, liczy się każda minuta. Spod K2 do bazy pod Nanga Parbat w linii prostej jest ok. 200 km. Polacy potrzebowali helikopterów pakistańskiej armii, by ruszyć z pomocą. Aby jednak ich im użyczono, potrzebne były pieniądze. Kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Gdy polskie władzy dały wspinaczom zielone światło gwarantując, że pokryją koszty, akcja ratunkowa ruszyła pełną parą.

Pogorszenie pogody zarówno pod K2, jak i pod Nanga Parbat w Himalajach sprawiło, że ekipa ratunkowa wyruszyła z odsieczą z kilkugodzinnym opóźnieniem. Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarek Botor dotarli pod Nanga Parbat w sobotę ok. godziny 13.00. Od razu rozpoczęli wspinaczkę, choć wiadomo było, że będą musieli ją kontynuować w ekstremalnych warunkach – w nocy, w temperaturze -40, -50 stopni i przy silnym wietrze. Helikopter wyrzucił ich na wysokości 4800 metrów, co oznacza, że do Revol mieli blisko dwa kilometry przewyższenia.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dystans ten Bielecki i Urubko mieli pokonać w 16 godzin. Tymczasem nadludzkim wysiłkiem udało im się pokonać 1500 m w zaledwie osiem godzin. Około godz. 22 czasu polskiego, w całkowitych ciemnościach, odnaleźli Elisabeth Revol, która ostatkiem sił schodziła w ich kierunku. Krótkie nagranie z tego wzruszającego momentu pojawiło się w internecie.

Francuska telewizja wyemitowała natomiast reportaż, w którym pojawiły się zdjęcia zniszczeń, jakich w ciele Elisabeth Revol dokonała mordercza walka o przetrwanie zimą w Himalajach. Kobieta ma odmrożenia czwartego, najwyższego stopnia palców u stóp oraz nieco lżejsze odmrożenia dłoni. Niewykluczone, że lekarzom nie uda się ich uratować i konieczna będzie amputacja.