Czesi wprowadzili „inteligentną kwarantannę”- Co to jest?

Aplikacja Inteligentna kwarantanna to rozwiązanie, które 1 maja wdrożyły Czechy, śledzenie chorych odbywa się poprzez program, czy Polska również się zdecyduje?

Czytaj też: Sprawdź! Jeżeli masz banknot z tą serią możesz zgarnąć kilka tys złotych!

Już od 1 maja Czesi korzystają z systemu inteligentnej kwarantanny. Ustala ona kontakty jakie miał w przeciągu 5 ostatnich dni zarażony koronawirusem pacjent.

Do ustalenia tych danych wykorzystywane są dane operatorów komórkowych oraz dane bankowe. Tym sposobem władze Czech są ws tanie wyśledzić 67% przypadków.

Wiceminister zdrowia, epidemiolog Roman Prymula, nadzorujący projekt wskazuje na jedną rzecz. Stosowanie wyżej wspomnianego systemu ma pozwolić na wcześniejszą możliwość wytypowania osób które mogą być roznosicielami wirusa.

„Nie jesteśmy w stanie zidentyfikować dwóch z sześciu kontaktów” – powiedział Prymula.

Polecamy również: Gwiazda „Top Model” nago, tylko w maseczce

W obliczu obaw o nadużywanie tych funkcji Prymula zaznaczył że wykorzystywanie danych operatorów komórkowych jest możliwe tylko i wyłącznie za zgoda samego zainteresowanego.

Czechy – inteligentna kwarantanna – jak to działa

Można też wykorzystać dane pochodzące z aplikacji „e Maseczka”, którą zainstalowało dobrowolnie 150 tys. osób. Działa dzięki połączeniom bluetooth i zapamiętuje inne telefony z aplikacjami, które były w pobliżu. Nie wysyła na bieżąco danych o lokalizacji, które można wykorzystać po uzyskaniu odpowiednich indywidualnych zgód. 

– podaje portal Interia, opisujący całą sytuacje szczegółowo.

E Maseczka posiada jeszcze jedna zasadniczą wadę, mianowicie – działa tylko i wyłącznie na systemach operacyjnych Android.

Polecamy również: Szok! Magda Mołek zaskoczyła wszystkich. Tego się nie spodziewałeś

Roman Prymula zaznaczył, że nie jest to nowatorski pomysł, bowiem z takiego rozwiązania korzystają np Izrael czy Korea Południowa.

Wraz ze wzrostem nowej technologii śledzącej pojawia się natomiast coraz więcej wątpliwości ze strony społeczeństwa. Gro ludzi uważa, że to kolejny kros do wprowadzenia nieodwracalnej permanentnej inwigilacji obywateli państw.

Aplikacja Inteligentna kwarantanna to rozwiązanie, które 1 maja wdrożyły Czechy, śledzenie chorych odbywa się poprzez program, czy Polska też się zdecyduje?
Aplikacja Inteligentna kwarantanna to rozwiązanie, które 1 maja wdrożyły Czechy, śledzenie chorych odbywa się poprzez program, czy Polska też się zdecyduje?

Polecamy również:

Zgony i zachorowania w Polsce. Dawno nie było takiej doby

Ujawniono tajemnicę serialu „Świat według Kiepskich”

Tym zdjęciem Michał Szpak zszokował wszystkich. Pokazał stanowczo za dużo

Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →