PILNE: Morawiecki mówi dość, zażądał raportu natychmiast! „To rzecz absolutnie kluczowa”

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Poprosiłem o szczegółowy raport z kontroli wszystkich escape roomów w całej Polsce; jest rzeczą absolutnie kluczową, żeby zweryfikować, czy przestrzegane są wszystkie przepisy – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

W niedzielę odbyła się odprawa służb z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego oraz komendanta głównego PSP gen. bryg. Leszka Suskiego i komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki złożył kondolencje rodzinom ofiar.

„Chciałem złożyć najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar tej ogromnej tragedii w Koszalinie. To sprawa, która jest niezwykle tragiczna i cały czas zajmujemy się przyczynami i tym, co należy zrobić, żeby zapobiegać w przyszłości jakimkolwiek tego typu zdarzeniom, które mogłyby potencjalnie wystąpić” – powiedział premier.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Poinformował, że rozmawiał z szefem MSWiA, komendantami Policji i PSP, a także z prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro o działaniach, jakie należy podjąć, aby zapobiegać ryzykom związanym z nieprawidłowym prowadzeniem działalności gospodarczej oraz z nieprzestrzeganiem przepisów budowalnych i przeciwpożarowych.

Powiedział, że poprosił o szczegółowy raport z kontroli escape roomów.

„W najbliższych kilku dniach poprosiłem o bardzo szczegółowy raport z kontroli we wszystkich tego typu lokalach w całej Polsce, we wszystkich escape roomach, ponieważ jest rzeczą absolutnie kluczową, żeby zweryfikować, czy przestrzegane są wszystkie przepisy” – podkreślił.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

„Było za późno już, żeby uratować życie tych dziewcząt”

Premier podczas konferencji prasowej zaznaczył, że służby robią wszystko, żeby ustalić właściwe przyczyny tragicznego zdarzenia w Koszalinie. Jak ocenił, straż pożarna „w tej niezwykle trudnej sytuacji zachowała się właściwie”.

„Minutę po otrzymaniu zgłoszenia nastąpiła pełna mobilizacja wszystkich strażaków, którzy mieli się znaleźć na miejscu zdarzenia. Po kolejnych kilkunastu minutach ugasili pożar. Było za późno już, żeby uratować życie tych dziewcząt” – mówił Morawiecki.

Premier zwrócił też uwagę, że zbliżają się ferie i podkreślił, że niezwykle ważna jest prewencja i zapobieganie tego typu tragediom. Dodał, że działania, które są obecnie prowadzone przez służby – które kontrolują escape roomy w całym kraju – muszą być połączone z „jak najwyżej posuniętą świadomością społeczną”. „Jest niezwykle ważne, żeby sprawdzać i dopytywać (…), żeby uniknąć takich tragedii na przyszłość i zastosować jak najdalej posunięte działania prewencyjne” – wskazał szef rządu.

Morawiecki dodał, że tragedia w Koszalinie uświadamia również, że wymóg bezpieczeństwa i inspekcje związane z nadzorem budowlanym są niezwykle ważne i muszą być prowadzone. „Ta świadomość nieomijania przepisów jest też szalenie ważna – żeby był społeczny nakaz weryfikacji jakości wszystkich przepisów” – podkreślił szef rządu.

„Musimy działać bardzo jednoznacznie”

Podczas konferencji prasowej szef rządu odniósł się do porannej odprawy ze służbami. „Dyskutowaliśmy o tym i będziemy wdrażać konkretne zapisy do wszystkich przepisów prawa zarówno budowlanego, jak i w tych, które wiążą się z wymianą pieców, tak żeby jak najbardziej móc zapobiegać tego typu tragicznym zdarzeniom, jakie miały miejsce” – mówił premier.

Dodał, że zlecono kontrole we wszystkich escape roomach. „Są też zamykane pierwsze lokale, escape roomy, w których nieprawidłowości zidentyfikowane tam wskazywały na właściwość zamknięcia tych lokali” – poinformował.

Morawiecki dodał, że w najbliższych kilku dniach powstanie bardzo szczegółowy raport pokontrolny, na podstawie którego będą podejmowane „bardzo szczegółowe decyzje dotyczące i escape roomów i także innych lokali, takich, w których potencjalnie nieszczęście, tragedia może wystąpić” – powiedział

„Musimy działać bardzo jednoznacznie, bardzo zdecydowanie” – podkreślił Morawiecki.

„Sankcje karne muszą być bardzo surowe”

Minister Brudziński zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej na szybkość reakcji służb. Jak mówił, strażacy byli na miejscu zdarzenia już po czterech minutach od otrzymania zgłoszenia o pożarze. „Strażacy przegrali tę walkę nie z powodu braku profesjonalizmu, kompetencji czy doświadczenia. Te walkę strażacy przegrali z tymi, którzy, kierując się chęcią łatwego, szybkiego zysku, narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci” – mówił.

Przypomniał, że po tragedii Państwowa Straż Pożarna wszczęła w całym kraju kontrole w pomieszczeniach typu „escape room”. „Te kontrole przeprowadzamy od piątku; jest ich ponad 200” – przekazał szef MSWiA. Zapowiedział też, że szczegółowe wyniki zostaną podane po ich zakończeniu.

Dodał, że w przypadku wykrycia łamania przepisów prawa budowlanego czy przepisów przeciwpożarowych w tego typu obiektach „sankcje karne muszą być bardzo surowe”.

Minister złożył kondolencje bliskim ofiar pożaru w Koszalinie. Dziękował służbom biorącym udział w akcji ratowniczej.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →

Comments are closed.