To już obłęd! Lepiej usiądźcie. Oto co ma powstać w miejscu katedry Notre-Dame

Wedle opinii historyka sztuki Toma Wilkinsona na łamach magazynu „Domus” doskonałym rozwiązaniem będzie wybudowanie w miejscu zniszczonej pożarem iglicy katedry Notre-Dame „pełnego wdzięku minaretu”.

Uczony twierdzi, że budowa minaretu byłaby doskonałym upamiętnieniem ok. 100 Algierczyków zabitych podczas ulicznych protestów w Paryżu w 1961 roku.

– Co z około 100 Algierczykami, którzy zostali zabici przez francuską policję w trakcie protestu przeciwko wojnie algierskiej w 1961 roku? Wielu z nich wrzucono do Sekwany u stóp Notre Dame. Te ofiary państwa mogłyby zostać upamiętnione przez zastąpienie iglicy Viollet-le-Duc’a – dlaczego nie? – pełnym wdzięku minaretem – przekonuje Wilkinson.

Zdaniem Brytyjczyka, budowa minaretu wpisywałaby się w szerszy plan ukazania piękna „politycznej prawdy”.

– Jeszcze piękniejsza przebudowa, w tym kontekście może oznaczać przekształcenie Notre-Dame w miejsce pamięci pokoleń wieśniaków, którzy zostali wykorzystani do jej budowy, czy heretyków zamordowanych przez ich pracodawcę. Skoro barbarzyństwo jakiego dowodem jest ten budynek nas nie rusza, cóż stoi na przeszkodzie zbudowania monumentu będącego świadectwem bardziej aktualnej prawdy politycznej? – wyjaśnia.

Wilkinson proponuje także odbudowę katedry w myśl jakobińskich ideałów z czasów Rewolucji Francuskiej.

– Dla nich piękno prawdy, jakim było objawienie rozumu przewyższało objawienie boskie zaklęte w kamieniu – przekonuje.

Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *