Brałeś tą szczepionkę na COVID? Będą wypłaty odszkodowań – potwierdzono śmiertelne powikłanie

Rzecznik Praw Pacjenta podejmuje ponownie sprawy, w których wcześniej nie był w stanie przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Powodem tej decyzji jest potwierdzenie, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest skutkiem ubocznym szczepionki Vaxzevria, dawniej znanej jako AstraZeneca. Osoby, które w wyniku szczepienia doznały tego rodzaju powikłań i zostały hospitalizowane, a dotychczas nie złożyły wniosku do Rzecznika Praw Pacjenta, nadal mają możliwość skorzystania z tego środka odszkodowawczego.

Osoby, które po szczepieniu przeciw COVID-19 szczepionką Vaxzevria (dawniej AstraZeneca) doznały żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, mają możliwość złożenia wniosku o przyznanie odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Termin składania wniosków upływa 21 września 2024 r.

Odszkodowanie po szczepieniu na COVID. Lista niepożądanych odczynów

– Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria/AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, że podstawowym warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych jest wystąpienie jednego z działań niepożądanych określonych w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Obejmuje to zarówno odczyny poszczepienne zaobserwowane w trakcie badań klinicznych, jak i te, których związek przyczynowy z podaną szczepionką został potwierdzony po zarejestrowaniu produktu. Lista działań niepożądanych jest aktualizowana na bieżąco, w miarę monitorowania bezpieczeństwa szczepionek w poszczególnych państwach, a następnie oceny przez Europejską Agencję Leków.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dla szczepionki Vaxzevria, do tej pory uwzględniane były m.in. zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulica, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry. Najnowszą zmianą jest dodanie do tej listy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

W poprzednich miesiącach Rzecznik Praw Pacjenta podjął podobne działania związane z potwierdzeniem, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia są działaniami niepożądanymi występującymi po podaniu jednodawkowej szczepionki Jcovden (Janssen/Johnson & Johnson).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Osoby zaszczepione jednodawkową szczepionką Jcovden (Janssen/Johnson & Johnson), które były hospitalizowane z powodu zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia, mają możliwość złożenia wniosku o świadczenie do 4 lipca 2024 roku. Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że w 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku wydano 223 decyzje przyznające łącznie 4,5 mln zł odszkodowań związanych z wykonanymi szczepieniami przeciw COVID-19. Od początku roku fundusz obejmuje również szczepienia obowiązkowe.

Czytaj także: