Czy można wyprzedzić traktor na linii ciągłej? Odpowiedź może być zaskoczeniem

Bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem każdego kierowcy, ale czasami sytuacje na trasie mogą prowadzić do chwilowej dezorientacji w kwestii przepisów drogowych. Jednym z często pojawiających się pytań dotyczących ruchu drogowego jest to, czy można legalnie wyprzedzić traktor na linii ciągłej.

Przepisy drogowe dotyczące linii ciągłej

Linia ciągła jest środkiem mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oznacza to, że kierowcy nie powinni jej przekraczać. W związku z tym, wyprzedzanie na linii ciągłej jest uznawane za naruszenie przepisów drogowych. Jednakże, warto zauważyć, że przepisy te różnią się w zależności od kraju i regionu. Jak to jest w Polsce i czy można wyprzedzać traktor na linii ciągłej?

Czy można wyprzedzić traktor na linii ciągłej?

W większości przypadków przepisy drogowe zabraniają wyprzedzania na linii ciągłej, niezależnie od tego, czy jest to traktor, ciężarówka czy inne pojazdy. Linie ciągłe zazwyczaj oznaczają, że ruch jest zabroniony w danym miejscu, a wyprzedzanie na nich może prowadzić do nałożenia mandatu lub innych konsekwencji prawnych.

Linia nie zabrania wyprzedzania. Jednakże zaskakujące jest obejście przepisów, bowiem gdy kierowca kombajnu lub traktora zjedzie na pobocze to możemy go wyprzedzić pod warunkiem nie najeżdżania na linię ciągłą.

Przepisy dotyczące wyprzedzania

Warto wiedzieć, że w polskich przepisach brak wyjątków dotyczących wyprzedzanie pojazdów wolnobieżnych czy ciągników rolniczych. Tak więc jeżeli trafimy na wolno poruszający się traktor lub kombajn a kierowca nie zjedzie, to w świetle przepisów należy jechać za nim do momentu, aż wyprzedzanie będzie możliwe.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Przy okazji warto przypomnieć jeszcze zapisy Prawa o ruchu drogowym, określające sytuacje, w których wyprzedzanie jest całkowicie zabronione:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Czytaj także:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});