W kierunku Ukrainy padł słowa, których zapewne władze Kijowa się nie spodziewały. Może to mocno utrudnić dalsze działania. Jednak decyzja wydaje się być już nieodwracalna.
- Polecamy rownież:
- Ruszyły masowe kontrole, pukają do domów. Jeśli nie otworzysz, może spotkać cię kara
- Obfite opady śniegu i załamanie pogody. Już wkrótce się zacznie
- Zarobki Tomasza Kammela wbijają w fotel – tyle zarobił za 30 minut pracy
- Afera po programie TVP. Widzowie nie mogli uwierzyć w to co widzą
– Jesteśmy zmuszeni ograniczać nasze wsparcie dla Ukrainy – powiedziała zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh. Powodem mają być wyczerpane już z tej puli środki w Kongresie. Jak dodała, Pentagonowi zostało 5 proc. z przyznanych zasobów. Singh zaapelowała o przyznanie dodatkowego pakietu funduszy. Singh potwierdziła, że Pentagon wykorzystał dotąd 95 proc. z 62,3 mld dolarów, które otrzymał na wsparcie Ukrainy od początku wojny.
Wskazano, że wydano już absolutnie wszystkie fundusze przeznaczone na program Ukraine Security Assistance Initiative. Warto przypomnieć, ze właśnie w ramach tego USA kupują broń dla ukraińskich sił. Resort wciąż ma możliwość przekazywania swojego uzbrojenia i zasobów o wartości ok. 5 mld dol..
– W rezultacie jesteśmy zmuszeni miarkować nasze wsparcie dla Ukrainy – stwierdziła rzeczniczka. dodała także, że pakiety uzbrojenia przekazywane Ukrainie są coraz mniejsze. – Pilna potrzeba zatwierdzenia i przyjęcia tego pakietu przez Kongres stale rośnie – dodała po chwili. W trakcie briefingu zaznaczono, że odbędzie się spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.
Ograniczono wsparcie dla Ukrainy – będą nowe pakiety?
Biały Dom w październiku wystosował prośbę do Kongresu o przyjęcie pakietu dodatkowych 106 mld dolarów związanych ze wsparciem dla Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku oraz ochroną granic.
„Około 61 mld z tej kwoty miałaby być przeznaczona na pomoc Ukrainy, z czego ok. 40 mld na wydatki wojskowe, w tym na zakup broni dla Ukrainy, uzupełnienie własnych składów, zwiększenie produkcji amunicji czy dalszą zwiększoną obecność sił USA na wschodniej flance. Kwota ma wystarczyć do końca obecnego roku fiskalnego, tj. do końca września 2024 r.” – czytamy w serwisie Interia.pl
Izba Reprezentantów przegłosowała jednak tylko część dotycząca Izraela, w Senacie trwają negocjacje.
Kluczowa jest data 17 listopada, ponieważ wtedy wygasa dotychczasowe prowizorium budżetowe. Nie wiadomo czy uda się im do tej pory ustalić i przegłosować wszelkie niezbędne rezolucje. Sprzeciw Republikanów w Izbie Reprezentantów znacznie utrudnia przeprowadzenie procesu i uniemożliwia podjęcie decyzji co do wsparcia ekonomicznego dla Ukrainy.
- Polecamy również:
- Pilne zwolnienie w „Dzień Dobry TVN”. Ciężko w to uwierzyć
- Nie żyje znana, polska aktorka. Pracowała do samego końca
- Kłamstwo Waldemara wyszło na jaw. Pokazał zdjęcie zza granicy
- Monika Miller podjęła właśnie decyzję. Fani są załamani, błagają żeby tego nie robiła
- Sensacyjne informacje o kierowcy BMW. Sebastian M. nie trafi do aresztu?
- Ile zarabia Katarzyna Cichopek? Kwoty zwalają z nóg