Idea zero waste – na czym polega i jak stosować ją w codziennym życiu?

Ekologizacja konsumpcji to nie tylko chwilowa moda, lecz konieczność podyktowana troską o środowisko naturalne. Wzrost świadomości konsumenckiej sprawił, że coraz więcej zaczęło się mówić o idei zero waste. Jak zacząć w bardziej świadomy sposób podchodzić do utylizacji i ponownego wykorzystywania odpadów? Podpowiadamy!

Co to jest zero waste?

Zero waste to sposób postępowania, którego nadrzędnym celem jest ograniczenie ilości generowanych odpadów. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero marnowania”. Zero waste’owcy kierują się w życiu pięcioma podstawowymi zasadami określanymi jako 5R:

1.Refuse (odmawiaj)

Unikaj produktów jednorazowego użytku, które możesz zastąpić produktami wielorazowymi.

2.Reduce (ograniczaj)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kupuj mniej i rozważniej np. produkty wysokiej jakości, które posłużą przez wiele lat lub z drugiej ręki.

3.Reuse (wykorzystaj ponownie)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, czy nie da się tego naprawić. A może wykorzystać w inny sposób? Myśl kreatywnie! Poszukaj inspiracji na forach internetowych i grupach zrzeszających miłośników idei zero waste.

4.Recycle (przetwarzaj)

Segreguj śmieci zgodnie z ich przeznaczeniem. Do niebieskiego kosza wrzucaj papier, do żółtego metal i tworzywo sztuczne, do zielonego szkło, do brązowego odpady organiczne, czyli bio, do szarego odpady zielone (np. liście, skoszoną trawę), a do czarnego odpady zmieszane.

5.Rot (kompostuj)

Kompostownik w ogrodzie lub na balkonie? Czemu nie! Obierki warzyw nie muszą wylądować w koszu. Mogą stać się doskonałym nawozem dla roślin balkonowych lub ogrodowych.

Czy można żyć zgodnie z zasadami zero waste i korzystać z opakowań z tworzywa sztucznego? Oczywiście! Plastik jest powszechnie stosowany w wielu branżach: spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, zabawkarskiej, budowlanej, motoryzacyjnej czy opakowaniowej. Tworzywo sztuczne jest wytrzymałe, łatwe w obróbce, lekkie i stosunkowo tanie. Doskonale nadaje się do przechowywania i transportowania. Całkowita rezygnacja z plastiku na ten moment wydaje się niemożliwa. Możliwe jest za to jego ograniczanie – zarówno przez przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Co zrobić ze zużytymi butelkami i opakowaniami z tworzywa sztucznego?

1.Segregacja i recykling

Jednorazowe opakowania spożywcze po wykorzystaniu umieść w żółtym koszu na odpady oznaczonym jako „metale i tworzywa sztuczne”. Pamiętaj o tym, żeby odkręcić, opróżnić i zgnieść butelkę przed wyrzuceniem! Odpady trafiają do sortowni, gdzie zostają dodatkowo posegregowane, a następnie przewożone do specjalnych zakładów zajmujących się ich przetwarzaniem. Z plastikowych butelek oraz opakowań z polipropylenu (PP), polietylenu (HDPE oraz LDPE) czy politereftalanu etylenu (PET) powstaje m.in. odzież sportowa czy obuwie.

2.Upcycling

Daj opakowaniom z plastiku drugie życie! Zużyte butelki PET po wodzie lub pojemniki z PP możesz wykorzystać na wiele sposobów w gospodarstwie domowym np. jako doniczki do kwiatów, pojemniki do przechowywania akcesoriów kuchennych, łazienkowych lub biurowych, podstawki do kubków, a nawet… biżuterię. Z plastikowych opakowań mogą powstać wspaniałe prace plastyczne.