Papież wystosował list do Angeli Merkel z okazji odbywającego się niedawno w Niemczech szczytu dwudziestu najsilniejszych światowych gospodarek.
Franciszek zaapelował w nim do przywódców najsilniejszych krajów świata, aby zajęli się przede wszystkim uchodźcami i doprowadzili do „swobodnego przepływu ludzi”.
Według Papieża Franciszka – „w sercach i umysłach rządzących i w każdej fazie wprowadzania kroków politycznych należy nadać absolutny priorytet ubogim, uchodźcom, cierpiącym, bezdomnym i wykluczonym”.
Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu podkreśla swoje duże zaangażowanie w sferze pomocy uchodźcom z krajów bliskiego wschodu oraz Afryki.
Jest on z tego powodu pierwszym Papieżem od dłuższego czasu, który wzbudza tak wielkie kontrowersje wśród katolików. Przywódca Stolicy Apostolskiej wezwał również przywódców G20 do pilnego rozwiązania sytuacji w Sudanie Południowym, Czadzie i w Jemenie, gdzie miliony ludzi cierpi z powodu głodu i braku wody.
„Choć przywódcy G20 reprezentują państwa wytwarzające 90 procent światowych dóbr i usług, to właśnie to powinno ich zachęcić do głębokiej refleksji. Bowiem kraje i ludzie, których głos ma mniejszą siłę na światowej scenie politycznej, cierpią najbardziej z powodu zgubnych skutków kryzysów gospodarczych, za które ponoszą minimalną odpowiedzialność albo żadną” – podkreślił Papież Franciszek