III wojna światowa właśnie się zaczęła? Oto konsekwencje likwidacji Sulejmaniego

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Świat wstrzymał oddech po tym jak Iran zapowiedział miażdżącą zemstę za zabicie przez armię USA generała jakim był Kasem Sulejmani. Eksperci na całym świecie zastanawiają się czy to co zrobił Donald Trump wywoła burzliwy, międzynarodowy konflikt. Czy to co ma zamiar zrobić Iran oznacza, że nieuchronnie zbliża się III wojna światowa?

Specjalnie dla Fakt.pl wypowiedzieli się eksperci.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Amerykanista Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego, Zbigniew Lewicki:

Podkreśla on, że atak Amerykanów to nic innego jak odwet za naruszenie nietykalności ambasady amerykańskiej. Jednakże zaznacza, że sytuacja nie jest prosta. Faktem jest, że Iran zasługuje na „karę”, natomiast Ameryka jako poważne państwo nie może sobie pozwolić na to aby powtórzyła się sytuacja z 1979 roku kiedy to w Teheranie więziono przez 44 dni amerykańskich dyplomatów.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W obliczu te sytuacji ekspert zaznacza, że nawet groźby ze strony Iranu nie mogą spowodować bezkarności.

Decyzja o ataku była słuszna?

Jacek Najder, który w latach 2011-2016 był przedstawicielem Polski przy NATO twierdzi, że to co się wydarzyło było poniekąd naturalną konsekwencją wciąż rosnącego napięcia pomiędzy USA a Iranem. Ekspert twierdzi, że dalszy rozwój sytuacji zależy w dużej mierze od dalszych kroków Iranu. Podkreśla, że należy spodziewać się mocnej odpowiedzi. Bowiem zabicie generała Sulejmaniego to nie tylko zniszczenie „legendy” ale również bezpośrednia ingerencja w politykę wpływów Iranu w obszarze między innymi Libanu, Syrii, Iraku czy Jemenu.

Jest tez druga strona medalu. Donald Trump może przez to posunięcie „załatwić” kilka spraw na raz. Należy pamiętać, że ma z tyłu głowy impeachment, który teraz z wiadomych przyczyn zostaje zrzucony na dalszy plan. Kolejną sprawą jest sprawa propagandowa, bo jeżeli będzie to konflikt krótki to wtedy Stany Zjednoczone mają bardzo dużą szansę wyjść z niego zwycięsko. To z kolei nabije punktów prezydentowi Stanów Zjednoczonych i pokaże go jako człowieka stanowczego. Trump przez to pokazuje, że nie ma zgody Amerykanów na bezkarne ataki już nie tylko na bazy czy ambasady ale także na np. tankowce.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

dr. hab. Katarzyna Górak-Sosnowska bierze pod uwagę jeszcze jeden fakt, mianowicie wykorzystanie sytuacji do zdestabilizowania sytuacji na Bliskim Wschodzie.

III wojna światowa wisi na włosku? Iran vs USA – co zrobi Donald Trump?

Iran vs USA, czy to oznacza że nadeszła III wojna światowa? Donald Trump rozkazał zabicie generała jakim był Kasem Sulejmani, Iran zapowiedział odwet
Iran vs USA, czy to oznacza że nadeszła III wojna światowa? Donald Trump rozkazał zabicie generała jakim był Kasem Sulejmani, Iran zapowiedział odwet

Redaktor naczelna Faktu podkreśla, że wywołanie kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie może doprowadzić do wciągnięcia w konflikt Polski. Zaznacza też, że generał Sulejmani od blisko dwóch dekad prowadził politykę opartą na terroryzmie. Miał też niebagatelny wpływ na obecną sytuację na Bliskim Wschodzie.

„Stany Zjednoczone będą podejmować wszelkie niezbędne działania, by chronić swoich obywateli i swoje interesy w każdym miejscu na świecie” – poinformował amerykański Pentagon po zabiciu tyrana i zbrodniarza Sulejmaniego.

Jak wygląda sytuacja militarna?

Wojska Stanów Zjednoczonych rozlokowane są wokół Iranu co pozwala w krótkim czasie wprowadzić na teren tego państwa znaczny potencjał militarny. Mnogość amerykańskich baz przede wszystkim lotnictwa i marynarki wojennej powoduje natychmiastowe przygotowanie w razie ataku.

Amerykanie mogą również liczyć na pomoc Arabii Saudyjskiej oraz Izraela (regionalnych sojuszników). Jak zakończy się ten konflikt? Miejmy nadzieję, że nie doprowadzi on do III wojny światowej. Abyśmy my jako Polacy nie musieli martwić się o ewentualny odwet ze strony Iranu za pomoc Amerykanom.

POLECAMY:

Wrzask opozycji! TVP koncertowo miażdży TVN
Tusk skompromitował opozycję! Będzie żałował tych słów?
Korwin-Mikke broni Rosji? Polityk ponownie szokuje
Kidawa-Błońska szaleje! Oto jak chce pozbyć się Dudy
Ogromne wyróżnienie dla Polski! Ogłoszono wielki sukces


window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →