Jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku samochodowym?

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Znalazłeś już odpowiedni fotelik dziecięcy do samochodu, a może wciąż nie dokonałeś ostatecznego wyboru? Doskonale wiemy i zdajemy sobie sprawę, że znalezienie fotelika to niełatwe zadanie. Bogata oferta dostępnych modeli sprawia, że pogubić się może i mama i tata. Czujecie się zagubieni i zdezorientowani? Nie przejmujcie się, najważniejsze, aby fotelik był dobrze dopasowany. Pomożemy Wam w wyborze najlepszego fotelika dla małego podróżnika i podpowiemy, jak prawidłowo zapiąć dziecko, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy? – Czy fotelik 9-18 kg będzie dla dziecka dobry?

Zgodnie z polskim kodeksem drogowym każde dziecko do 12. roku życia, należy przewozić w specjalnych fotelikach. Czy wiesz, że to wynika z anatomii małego podróżnika? Fotelik samochodowy nie jest nam potrzebny, tylko dlatego, aby uniknąć mandatu drogowego. Ależ nie, nic podobnego! Chodzi o zdrowie, życie i bezpieczeństwo. Dlatego fotelik samochodowy to niezbędny element każdej wyprawki, zwłaszcza w przypadku rodzin zmotoryzowanych. Jaki fotelik dla dziecka wybrać? Jaki fotelik będzie bezpieczny? Jak prawidłowo zapiąć dziecku pasy?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wybór odpowiedniego fotelika to bardzo ważna sprawa, na szali leży bowiem życie dziecka i bezpieczna jazda. Musimy zapewnić dziecku zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Na co zatem zwrócić uwagę? – Przede wszystkim na wiek pociechy i jej wagę. Jedną z najważniejszych kwestii jest podział fotelików na kategorie wagowe. Klasyfikacja taka obowiązuje w całej Europie, gdyż to właśnie wagą dziecka należy się kierować przy wyborze:

  • Fotelik 0-13 kg, czyli pierwszy fotelik samochodowy, który posłuży maluchowi od urodzenia do około roku. Foteliki kategorii 0-13 kg to tzw. “łupinki” i „nosidełka” z rączką na górze, które można zobaczyć w dłoni rodzica lub na stelażu wózka. Pierwszy fotelik samochodowy montuje się na specjalnej bazie, zawsze tyłem do kierunku jazdy. Fotelik w formie małego leżaczka, którego siedzisko wyściela specjalna wkładka, umożliwia przewożenie maluszka w pozycji leżącej – czyli najbezpieczniejszej i bardzo dla niego wygodnej.
  • Fotelik 9-18 kg (https://mamaija.pl/foteliki-samochodowe-dzieciece/foteliki-samochodowe-9-18/pasy.html) to fotel dla młodszych kilkulatków. W tym modelu najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie dziecka, przy pomocy punktowych pasów bezpieczeństwa.
  • Fotelik 15-36 kg to model dla dzieci najstarszych. W tym przypadku zapinamy dziecko przy pomocy samochodowych pasów.
  • Fotelik uniwersalny 0-18 kg, 9-25 kg i 9-36 kg to fotelik, który „rośnie” razem z dzieckiem. Posiada on ruchome części, które można dopasować do potrzeb pociechy. Model kategorii uniwersalnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Idealnie się sprawdza w sytuacji, gdy dziecko wyrosło z fotelika dotychczasowego, a wiek lub waga nie pozwalają mu się przesiąść do większego.

Jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku? – krok po kroku

Niezależnie od rodzaju fotelika, wieku oraz wagi małego podróżnika, najważniejszym elementem w kwestii bezpieczeństwa jest prawidłowe zapięcie pasami dziecka. Zastanawiasz się, jak prawidłowo zapiąć dziecko, by zapewnić mu komfortową podróż i bezpieczeństwo? Odpowiedź jest prosta i oczywista – Zapinamy tak mocno, jak trzeba. Im ciaśniej, tym lepiej dla dziecka! W zapinaniu pasów bezpieczeństwa nie ma miejsca na luzy i żadne odstępstwa.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Podczas wyboru nowego fotela, wiadomo, że powinien on być dopasowany zarówno do auta, jak i do dziecka. Wiadomo też, że fotelik powinien mieć najwyższe oceny w testach bezpieczeństwa, albowiem wysokie noty w testach zderzeniowych, dają nam pewność, że sprawdza się on bez taryf ulgowych. Wiadomo też, że podczas przymiarki do fotelika, zapinamy dziecko bez kurtki, kombinezonu, grubego szalika… Jednak to wszystko zdaje się na nic, jeśli źle przypniemy malucha pasami. Jak zrobić to poprawnie? Jak mocno pasy napinamy? Ile luzu pod nimi zostawiamy?

  • Gdy już posadzimy dziecko w siedzisku, pasy uprzęży starannie układamy i maksymalnie naciągamy. Im ciaśniej dopasujemy uprząż do ciała dziecka, tym lepiej wykorzystamy działanie ochronne fotela i lepiej zabezpieczymy pociechę przed tragicznymi skutkami ewentualnego zderzenia.
  • Fotelik 9-18 kg dla młodszych kilkulatków pozwala zapiąć malucha przy pomocy punktowych pasów. Dziecko musi być mocno zapięte pasami, które powinny przebiegać na ramionach i między nogami. Luz pod pasem powinien pozwalać na włożenie najwyżej dwóch palców. Jeśli miejsca będzie więcej, naciągamy pasy tak, aby lepiej przylegały.
  • W przypadku fotelików 15-36 kg dla dzieci najstarszych wykorzystujemy do zapięcia samochodowe pasy. Pasy bezpieczeństwa powinny przebiegać przy zagłówku fotela, przez ramię i klatkę piersiową dziecka. Jeśli pas układa się inaczej, to znaczy, że fotel został źle zamontowany.

Pasy bezpieczeństwa i uprzęże fotelika same w sobie pochłaniają niewiele energii. Im ciaśniej będą one dopasowane do ciała przed zderzeniem, tym mniejsze będzie początkowe przyspieszenie.

Kontrolowanie poziomu przyspieszenia poprzez prawidłowe zapięcie pasami dziecka nie tylko redukuje siły działające na powierzchnię jego ciała, ale ogranicza także ruch organów wewnętrznych względem otaczających je struktur kostnych. Dlatego prawidłowo zapięte pasy w foteliku dziecka zapewnią mu najwyższy poziom bezpieczeństwa.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →