Mandat za Google Maps? Tam przepis już wchodzi w życie

Mandat za korzystanie z Google Maps bądź systemu Yanosik? Na to wygląda, ustalono że tak dokładne ostrzeżenie o fotoradarach jest niezgodne z prawem.

Zobacz również: Znamy stan zdrowia córki Kowalskiej. Ciężko powstrzymać emocje

Taka sytuacja została stwierdzona u naszych zachodnich sąsiadów. Już niedługo w Niemczech nie będzie można korzystać z komórkowych aplikacji,  które będą nas informować o fotoradarze na drodze.

W Polsce jak na razie tego typu pomysły nie są brane pod uwagę. W naszym kraju prym w ostrzeganiu kierowców wiedzie program „Yanosik”, który używa wielu kierowców. Od niedawna podobną opcję posiada także Google Maps.

Mandat za Google Maps

Z pewnością  znacząca większość kierowców nie lubi fotoradarów oraz patroli policji,  które kontrolują prędkość i inne ewentualne uchybienia ze strony kierujących.

W tej sytuacji od lat na rynku istnieją darmowe programy na telefony,  które ostrzegają kierowców przed fotoradarami oraz patrolami policji drogowej. Najbardziej popularne z nich to przede wszystkim Google Maps na świecie,  a w Polsce również Yanosik. 

W naszym kraju jak na razie nie widać żadnych zapowiedzi zmian w kwestii regulacji ich posiadania i korzystania. Inaczej sytuacja wygląda u zachodnich sąsiadów.

W Niemczech w tym roku zostanie przeprowadzana zmiana kodeksu drogowego. Na jej podstawie zostanie między innymi zabronione korzystanie z aplikacji typu Google Maps lub Yanosik. Powodem jest ich funkcja ostrzegania kierowców przed patrolami oraz fotoradarami na drodze. Teraz za użytkowanie tego typu „pomocy drogowej” będzie grozić mandat w wysokości 75 euro oraz punkty karne. Są już mimo wszystko pomysły na obejście tego przepisu.

Polecamy również: Gigantyczna wpadka Biedronki! Rozdawali sprzęt za darmo

Przede wszystkim nowa nowelizacja ustawy o ruchu drogowym w Niemczech zakłada zakaz ostrzegania wizualnego przed zagrożeniem. W tej sytuacji już chodzą głosy o nowej metodzie wydawania komunikatów w formie radiowej. Według części prawników za ostrzeżenia w tej formie nie będzie można karać kierowców.

Mandat za korzystanie z Google Maps bądź systemu Yanosik? Na to wygląda, ustalono że tak dokładne ostrzeżenie o fotoradarach jest niezgodne z prawem/ screen YouTube
Mandat za korzystanie z Google Maps bądź systemu Yanosik? Na to wygląda, ustalono że tak dokładne ostrzeżenie o fotoradarach jest niezgodne z prawem/ screen YouTube

Źródło: dobreprogramy

Polecamy również:

Nowe zachorowania i zgony, resort zdrowia podał dane

Znamy stan zdrowia córki Kowalskiej. Ciężko powstrzymać emocje

Polecamy także:

Mucha ostro pojechała! Nie zostawią na niej suchej nitki

,
Bartosz Palędzki

About Bartosz Palędzki

Polityka, ciekawostki i trochę ploteczki. Uważam, że nie ma na świecie człowieka którego polityka nie dotyczy. Każdego z nas dotyka dlatego lepiej wiedzieć co w trawie piszczy.
View all posts by Bartosz Palędzki →