Przewodnik dla początkujących po bezpieczeństwie cybernetycznym

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Atakujący w obecnych czasach wykorzystują bardziej zaawansowane metody do atakowania urządzeń i stron. Skutki odczuwają ludzie, duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważne, ponieważ pomaga w radzeniu sobie z zagrożeniami cybernetycznymi, dlatego marki zaczęły je przyjmować.

Ponieważ zagrożenia cybernetyczne i hakerstwo zaczęły wzrastać z dnia na dzień, każda firma i osoba musi podjąć różne środki, aby z nimi walczyć. Jako ludzie uwielbiamy łączyć wszystko w sieci, to również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia luk i niedoskonałości. Jeszcze kilka lat temu wystarczyło samo hasło, aby odpowiednio się zabezpieczyć na stronach hazardowych takich jak vulkan-bet.pl, natomiast teraz to za mało. Przeczytaj ten artykuł, aby zwiększyć swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Miłej lektury!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

O cyberbezpieczeństwie

Cyberbezpieczeństwo to procedury i technologie, które są wykorzystywane do zabezpieczenia systemów i sieci komputerowych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem. Biorąc pod uwagę, że informacja jest podstawą każdego biznesu, każda firma jest zarządzana przez informację. Małe i duże przedsiębiorstwa, wojskowi, a także szpitale powinny zacząć maksymalizować cyberbezpieczeństwo, ponieważ jest ono kluczowe, jeśli nie chcesz, aby dane i system zostały zhakowane. Istnieje wiele zagrożeń w przypadku ujawnienia informacji. Ataki hakerskie na urządzenia, jak również metody hakowania, stają się coraz bardziej zaawansowane i innowacyjne.

Kluczowa koncepcja cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo jest bardzo szerokim pojęciem, ale opiera się na 3 podstawowych koncepcjach określanych jako „Triada CIA”. Integralność, dostępność oraz poufność to trzy główne filary cyberbezpieczeństwa.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Poufność

Określa zasady ograniczające dostęp do informacji. Koncepcja poufności ma na celu ochronę poufności informacji, które są narażone na dostęp cyberprzestępców i hakerów. W firmie osoby fizyczne są dopuszczane i pozbawiane dostępu do informacji w zależności od ich klasy poprzez upoważnienie odpowiednich osób w dziale.

Dodatkowo otrzymują oni instrukcje dotyczące udostępniania danych oraz tego, jak chronić swoje konta za pomocą dobrych haseł. Mogą one zmienić sposób, w jaki firma obchodzi się z danymi, aby zapewnić ochronę. Aby zapewnić prywatność, istnieje wiele metod, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, tokeny bezpieczeństwa, weryfikacja biometryczna, klasyfikacja danych, szyfrowanie danych itp.

Integralność

Daje pewność, że informacja jest godna zaufania, dokładna i stała w danym okresie. Wymaga to, aby informacje były dostępne, modyfikowane, usuwane lub modyfikowane w tranzycie. Firma musi podjąć odpowiednie środki, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Metody kontrolujące włamanie do informacji to uprawnienia do plików oraz kontrola dostępu użytkowników.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Należy również stosować narzędzia i techniki pozwalające na wykrycie wszelkich modyfikacji lub włamań do informacji. Aby potwierdzić bezpieczeństwo informacji, wiele instytucji stosuje sumę kontrolną, jak również kryptograficzną sumę kontrolną. Rutynowe tworzenie kopii zapasowych jest konieczne, aby zabezpieczyć bardzo wrażliwe dane przed ich utratą z powodu przypadkowego usunięcia lub cyberataków. Najbardziej godną zaufania techniką tworzenia kopii zapasowych jest obecnie backup w chmurze.

Dostępność

Należy zadbać o dostępność wszystkich wymaganych elementów, takich jak systemy komputerowe, oprogramowanie, sieci, produkty i urządzenia zabezpieczające. To może zagwarantować płynne funkcjonowanie dostępu i danych bez zakłóceń. Należy również upewnić się, że zapewniona jest odpowiednia szerokość pasma dla ciągłej komunikacji pomiędzy komponentami.

Ponadto wymagany jest zakup dodatkowego sprzętu zabezpieczającego, aby poradzić sobie z potencjalnymi katastrofami i wąskimi gardłami. Systemy użytkowe takie jak firewalle, programy disaster recovery, serwery proxy wraz z precyzyjną metodą backupu powinny zapewnić radzenie sobie z atakami DoS. W celu zabezpieczenia każdego aspektu cyberbezpieczeństwa stosuje się wielowarstwową strategię. W szczególności dotyczy to komputerów, systemów sprzętowych, sieci, aplikacji, a także współdzielonych informacji.

Jak wdraża się bezpieczeństwo cybernetyczne?

Istnieje wiele procedur dotyczących faktycznego wdrożenia cyberbezpieczeństwa, ale istnieją trzy główne kroki, kiedy faktycznie naprawiamy problem związany z bezpieczeństwem. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie problemu, który powoduje problem bezpieczeństwa, na przykład, musimy rozpoznać, czy mamy do czynienia z atakiem typu denial of service lub atakiem typu man in the middle. Kolejnym krokiem jest ocena i analiza problemu. Musimy upewnić się, że odizolowaliśmy wszystkie dane i informacje, które mogły zostać naruszone podczas ataku. Wreszcie, po ocenie i analizie problemu, ostatnim krokiem jest opracowanie łatki, która faktycznie rozwiązuje problem i przywraca organizację do stanu używalności.

Poprawa bezpieczeństwa

Istnieje wiele rzeczy, które możesz (i powinieneś) zrobić jako jednostka. Jeśli prowadzisz firmę, zalecamy, abyś przekazał te wskazówki swoim pracownikom — jako przewodnik i politykę. Dzięki tym krokom przekonasz się, że nauka cyberbezpieczeństwa dla początkujących jest o wiele łatwiejsza, niż się wydaje:

  1. Dobre hasła. Przyjęcie złożonych haseł jest jednym z kluczowych początkowych kroków w dobrych praktykach cyberbezpieczeństwa. Tak, pamiętanie wielu haseł jest kłopotliwe, ale zrozum, że złośliwe strony trzecie używają metod takich jak ataki botów, aby cyklicznie używać ogólnych fraz logowania. Dobre hasło jest jednym z najprostszych sposobów ochrony danych (i jest darmowe).
  2. Dwuetapowe uwierzytelnianie. Znane również jako 2FA, uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest krokiem powyżej solidnych haseł. Dzieje się tak dlatego, że wraz z logowaniem za pomocą hasła wymagany jest kod, który jest dostępny tylko za pomocą zatwierdzonego urządzenia, takiego jak smartfon danej osoby.
  3. Antywirus. To rozumie się samo przez się, ale czy to osobiste czy profesjonalne, oprogramowanie anty-malware jest koniecznością. Bez niego, Twój system i / lub sieci są podatne na różne wirusy online, które mogą siać spustoszenie, całkowicie uszkadzając system lub wykradając dane. 

Wnioski

Tak jak dziedzina cyberbezpieczeństwa wciąż się rozwija i zmienia, wprowadzając nowe zagrożenia i podatności, tak samo specjaliści od cyberbezpieczeństwa muszą wyposażyć się w najnowsze umiejętności, aby chronić poufność, dostępność i integralność danych i oprogramowania. Już teraz zweryfikuj stan swojego komputera, serwerów, a także wszystkiego co ma połączenie z siecią, aby je skutecznie zabezpieczać.

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →