Rząd może sprawić Polakom bardzo pozytywną niespodziankę. Choć opozycja zapowiadała, że w związku z wprowadzeniem w życie m.in. programów Rodzina 500+ i Mieszkanie+ podatki będą rosły, to wiele wskazuje na to, że stanie się coś odwrotnego.
„Wiadomości” TVP podają, że podatki w naszym kraju najprawdopodobniej zaczną spadać. Wszystko to dlatego, że przypuszczenia rządu się spełniają. Jak już informowaliśmy, wpływy z VAT w lipcu osiągnęły rekordowy poziom. Sięgnęły prawie 95 miliardów złotych! Taka sytuacja nie ma precedensu w najnowszej historii naszego kraju. W stosunku do ubiegłego roku, wzrost wynosi 25 proc. Wszystko do bez podnoszenia podatków
Większy wpływ do budżetu to efekt m.in uszczelnienia systemu podatkowego, ale także walki z grupami przestępczymi, które wyłudzały każdego roku dziesiątki miliardów złotych z publicznej kasy. W reportażu „Wiadomości” zaznaczono, jak często w ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozbiciu kolejnych grup przestępczych specjalizujących się w fałszowaniu faktur i wyłudzaniu pieniędzy od państwa. — Służby dostały zielone światło, żeby zwalczać tego typu przestępczość.
Mamy świadomość, jak bardzo szkodliwa jest do działalność — mówi w materiale Wiadomości TVP Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
— Być może wcześniej służbom brakowało determinacji. Trzeba by pytać osób, które odpowiadały za zarządzanie służbami w poprzednich latach — dodał Żaryn, odnosząc się do bierności rządu PO-PSL w kwestii okradania państwa.
— Jeżeli będziemy to robić konsekwentnie, to w granicach 5 lat mamy szanse wyeliminować nieuczciwą konkurencje podatkową. To może prowadzić do obniżki opodatkowania — mówi w materiale Wiadomości TVP prof. Witold Modzelewski, prawnik z Instytutu Studiów Podatkowych.
„Bo wzrost wpływów podatkowych może zachęcić rząd do obniżenia stawki VAT* — zaznaczają „Wiadomości” Telewizji Publicznej.
Według szacunków resortu finansów, w czasach rządów PO-PSL, budżet państwa z powodu oszustw podatkowych stracił astronomiczną kwotę 220 miliardów złotych. To blisko dziesięciokrotność rocznego kosztu programu Rodzina 500+.