Czy samodzielny montaż pompy MONOBLOK jest możliwy? Jak to zrobić?

Pompy ciepła typu MONOBLOK różnią się konstrukcyjnie od urządzeń typu SPLIT. W konsekwencji montaż takich urządzeń jest znacznie łatwiejszy i może być przeprowadzony przez instalatora nie posiadającego specjalistycznych narzędzi i uprawnień chłodniczych.. Dowiedz się więcej, czym charakteryzuje się montaż pomp monoblokowych i jak go przejść przez cały proces!

Montaż pompy monoblokowej – brak  ingerencji w układ chłodniczy

Pompy ciepła występują w wielu rodzajach i możemy je podzielić na szereg wariantów w zależności od przyjętego kryterium. Dla oszacowania trudności procesu montażu najlepiej zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z pompą typu SPLIT, czy MONOBLOK. Pompa ciepła MONOBLOK jest znacznie mniej wymagająca dla instalatorów. Nie trzeba bowiem ingerować w układ chłodniczy, który jest umieszczony w głównej jednostce zewnętrznej i pozostaje szczelnie zamknięty. Najbardziej wymagające prace montażowe w tym przypadku obejmują instalacje dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej, a także połączenie ich ze sobą rurami grzewczymi.

Montaż pompy monoblokowej wymaga więc przede wszystkim wiedzy z zakresu kładzenia instalacji wod-kan w budynku. W przeciwieństwie do montażu urządzeń typu SPLIT nie jest konieczne ingerowanie w układ chłodniczy, co sprawia, że nie wymaga się od instalatorów posiadania uprawnień F-gazowych. Teoretycznie więc pompa ciepła MONOBLOK może być zainstalowana przez każdego.

Kiedy nabywca może samodzielnie zamontować pompę monoblokową?

Jakość wykonania instalacji, a niekiedy nawet detale związane z układem i połączeniami ciągów rur grzewczych, będą wpływały na ostateczną efektywność działania pompy. Pompy monoblokowe będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie niezastąpione parametry wydajnościowe, a także mają doświadczenie instalacyjne pozwalające na przeprowadzenie  samodzielnego montażu. Często jednak instalacja pompy, także MONOBLOK, wymaga ingerencji w pozostałe układy, w tym elektryczny. To zaś implikuje konieczność posiadania uprawnień elektrycznych (SEP). Jeżeli osoba prywatna, która nabyła pompę, sama nie jest specjalistą z uprawnieniami, prawdopodobnie nie będzie mogła podjąć się samodzielnej instalacji. Łatwość instalacji systemów monoblokowych sprawia jednak, że sam montaż będzie szybszy i mniej kosztowny w porównaniu do dostępnych rozwiązań alternatywnych.