Premier Mateusz Morawiecki wygłosił przemówienie z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Jego mocna słowa już odbijają się echem w mediach.
Czytaj też: Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Sytuacja jest poważna. Dotyczy wszystkich Polaków
„Powstanie Warszawskie miało przywrócić wolność nie tylko stolicy umęczonej okupacją, ale i całej Polsce. Z ogromną wdzięcznością myślimy o tych, którzy wtedy stanęli w nierównym boju przeciw Niemcom hitlerowskim, chcemy, by pamięć o nich trwała„
– powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystościach upamiętniających w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ostre słowa Mateusza Morawieckiego
„1 sierpnia, kiedy wybuchło powstanie w Warszawie, było to powstanie, które miało przywrócić wolność nie tylko stolicy umęczonej pięcioma latami okupacji, ale całej Polsce”
– powiedział premier Polski.
„W obliczu sytuacji geopolitycznej, sytuacji na froncie trudno było sobie wyobrazić inną decyzję, ta decyzja nie tylko była najbardziej logiczna, ale też wynikała z nastrojów w ówczesnej Warszawie, nastrojów wśród ludności cywilnej, wśród młodzieży„
– stwierdził wprost Morawiecki.
Dodał bardzo brutalne szczegóły przypominając o tym jak na Wolskiej w Warszawie czołgi rozjeżdżały cywilów „tak, że kiedy potem przyszli oglądać ciała nie można było nikogo poznać, chyba że po butach”.
Zobacz również: Wszyscy nie żyją, wśród ofiar polityk. Polsat przekazał wstrząsające informacje (zdjęcia)
„Widzieli jak kobieta, która z dwuletnim dzieckiem na rękach wyszła z płonącego budynku, została przez Niemców z powrotem wrzucona razem z tym dzieckiem do płonącego budynku”
– mówił Morawiecki.
„Takie było zachowanie Niemców”
Następnie zaznaczył, że „takie właśnie było zachowanie Niemców i taka jest prawda o Powstaniu Warszawskim, o okupacji niemieckiej – straszna, okrutna, bestialska, barbarzyńska, takie było zachowanie Niemców w Warszawie, takie było zachowanie Niemców w całej okupowanej Polsce”.
„Dziś z ogromną wdzięcznością myślimy o tych, którzy wtedy stanęli z bronią u nogi w nierównym boju przeciwko Niemcom hitlerowskim, z ogromną wdzięcznością i miłością myślimy o całej płonącej wtedy Warszawie i o wszystkich, którzy zginęli, o wszystkich którzy przeżyli. Chcemy, by ta pamięć trwała po dzień dzisiejszy”
– powiedział stanowczo premier.
Oto fragment z przemówienia:
Polecamy także:
Szumowski nie pozostawił wątpliwości. Podjęto decyzję o nowych ograniczeniach
Odnaleźli opuszczony autokar pełen związanych siatek. Otworzyli jedną i wszystkich zmroziło
Szokujące odkrycie w Auschwitz. To było w dziecięcych bucikach