Wypadek na stoku narciarskim – urazy, reakcja, zapobieganie, ubezpieczenie
Man on ski on the summit enjoys spectacularly view mountain landscape under blue sky. Snow and winter activities, skitouring in mountains.

Czy wiesz, że do większości urazów podczas szusowania dochodzi podczas upadku, a nie zderzenia z obiektem lub innym narciarzem? Znasz reguły bezpiecznego korzystania ze stoku narciarskiego? Wiesz, co zrobić w razie wypadku innego narciarza? Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na któreś z powyższych pytań lub masz jakieś wątpliwości, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Sporty zimowe, w tym popularne narciarstwo zjazdowe i snowboarding, to świetne aktywności na świeżym powietrzu. Niestety podczas ich uprawiania dochodzi do wypadków i upadków, które czasami kończą się poważnymi urazami. Dlatego aktywni turyści powinni znać zasady postępowania na stoku, wiedzieć, jak się zachować w razie takich zdarzeń, oraz wykupić odpowiednie ubezpieczenie narciarskie – o takiej ochronie przeczytasz więcej na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.

Najczęstsze urazy na stoku narciarskim

Podczas jazdy na nartach od czasu do czasu dochodzi do różnego rodzaju urazów. Zazwyczaj są one spowodowane upadkiem, a nie zderzeniem z innym narciarzem czy stałym obiektem (np. drzewo). A jakie są ich konsekwencje?

Jak wskazują dane TOPR, 50,1% urazów na stoku narciarskim dotyczy kończyn dolnych, a 35,6% kończyn górnych. Z kolei niecałe 11% to urazy głowy, które mogą być szczególnie niebezpieczne, dlatego zawsze należy szusować w kasku.

Z tych samych statystyk wynika, że najczęstszym rodzajem urazu kończyny było skręcenie (blisko 30%), a następnie zwichnięcie (niecałe 20%) oraz złamanie kości długiej (prawie 20%). Natomiast blisko 9% stanowiły rany.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zasady reagowania w razie wypadku

Jeśli na stoku dojdzie do poważnego wypadku, to inne osoby nie tylko powinny, ale mają obowiązek udzielić poszkodowanego pomocy. Kodeks karny jasno wskazuje, że nieudzielenie pomocy człowiekowi, któremu grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Powyżej przytoczony przepis dotyczy sytuacji, w której udzielenie pomocy nie stwarza zagrożenia dla osób jej udzielających. A w jaki sposób należy reagować, gdy na stoku narciarskim dojdzie do wypadku?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Pięć najważniejszych zasad pierwszej pomocy na stoku narciarskim wskazuje, że najpierw trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku, a potem zabezpieczyć osobę poszkodowaną, by nie doznała kolejnych urazów. Następnie należy powiadomić odpowiednie służby, udzielić pierwszej pomocy, jeśli jest to konieczne, i cierpliwie czekać na przybycie ratowników.

Bezpieczne praktyki na stoku narciarskim

Międzynarodowa Federacja Narciarska stworzyła kodeks, który zawiera 10 zasad bezpiecznego zachowania na stoku narciarskim, na którym należy:

  • uważać na innych użytkowników,
  • szusować z głową, czyli zgodnie z umiejętnościami i świadomie,
  • wybierać bezpieczny tor zjazdu,
  • wymijać innych narciarzy w odpowiedniej odległości,
  • rozejrzeć się przed włączeniem się do ruchu,
  • unikać zatrzymywania się w wąskich miejscach lub tych z ograniczoną widocznością,
  • wchodzić i schodzić po jego skraju,
  • znać oznaczenia tras i znaki,
  • udzielić pomocy w razie wypadku,
  • przekazać swoje dane w razie wypadku.

Pamiętajmy, że na stoku narciarskim podobnie jak w innych aspektach życia, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i przewidywanie zdarzeń. Znaczenie ma oczywiście także doświadczenie, więc początkujący narciarze powinni wybierać trasy zjazdowe dopasowane do swoich umiejętności i dopiero z czasem próbować zjazdów na tych trudniejszych, a więc bardziej pochyłych i krętych.

Podstawa to dobre ubezpieczenie

Jeśli celem wyjazdu jest uprawianie sportów, to ubezpieczenie turystyczne należy tak rozszerzyć, by stało się one tym sportowym – więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe/. W jaki sposób to zrobić?

W przypadku kupna ubezpieczenia w porównywarce ubezpieczeń turystycznych wskazuje się cel wyjazdu. Może nim być narciarstwo i snowboarding, nurkowanie, uprawianie sportów ekstremalnych czy wyczynowe uprawianie sportu. W kontekście narciarstwa należy pamiętać, że po zaznaczeniu tej opcji ochroną objęte są zdarzenia podczas uprawiania tego sportu na wyznaczonych trasach, a na przykład freeriding uważany jest przez ubezpieczycieli za sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W pakiecie ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd za granicę oferowane są:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance,
  • OC w życiu prywatnym (sportowe),
  • NNW,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie narciarskie warto także kupić na wyjazd na polskie stoki. W przeciwieństwie do tego za granicę nie będzie zawierać ono ubezpieczenia kosztów leczenia, ponieważ jest ono finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Za to w ubezpieczeniu znajdzie się, w zależności od wybranego wariantu, OC, NNW lub najczęściej oba ubezpieczenia.