Lubisz chińskie zupki? Szybko, łatwo i nawet nie trzeba umieć gotować – nie ma nic prostszego niż przyrządzić zupkę chińską. Wystarczy zagotować wodę, zalać suszony makaron, dodać załączoną mieszankę przypraw i już można jeść. Mówiąc kolokwialnie – każdy głupi to potrafi. Mówiąc zaś wprost – każdy głupi to zrobi, bo maleńka paczuszka, którą rocznie ludzkość pochłania w ilości 10 miliardów, to prawdziwa bomba kaloryczna, niezwykle niebezpieczna dla naszego organizmu.
Czytaj też: Szymon Hołownia tłumaczył się ze szczepienia. Dziennikarz musiał mu przerwać
Zupek chińskich wbrew pozorom nie wymyślili Chińczycy. Pierwotną recepturę opracował w latach 50-tych XX wieku niejaki Momofuku Ando. Mieszkaniec południowo-zachodniego Tajwanu, Japończyk z urodzenia, wpadł na pomysł prostej i taniej potrawy, która miała pomóc w walce z głodem, jaki w owym czasie mocno doskwierał mieszkańcom tamtego rejonu naszego globu. Pierwsze produkty opatrzone znakiem jego firmy pojawiły się na rynku w 1958 r. Łatwa w przygotowaniu potrawa, nie wymagające przy tym dużo czasu, była jakby idealna na obecne czasy, w których nie mamy na nic czasu.
Dziś zupki jedzą niemal wszyscy: studenci, pracownicy wielkich korporacji, sklepikarze czy robotnicy fizyczni. Tylko w 2015 r. na całym świecie zjedzono w ciągu roku 125 mld zupek w proszku. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wyszło jakieś 13 opakowań. Dla każdego liczy się tylko, że szybko i łatwo, mało kto natomiast zwraca, co tak naprawdę je. A jak się okazuje, to co znajduje się w małym opakowaniu nie jest ani zdrowe, ani potrzebne naszemu organizmowi do szczęścia.
Chińskie zupki – co w nich jest?
O zagrożeniach dla naszego organizmu, płynących z częstego spożywania zupek w proszku, mówi się coraz więcej i głośniej. Dietetycy i lekarze ostrzegają, że błyskawiczne danie jest groźne dla naszego zdrowia. – Coś, co jest tańsze ma gorszą jakość. To żelazna zasada. Ponieważ wszystko jest w proszku, to trzeba najpierw każdy składnik utrwalić, potem to zmieszać i okazuje się, że ponieważ jest suchy to chłonie wilgoć i reaguje z tlenem w powietrzu. Aby temu zapobiec stosuje się między innymi przeciwzbrylacze i substancje przeciwutleniające. Wtedy rośnie lista E, którą producenci niechętnie deklarują – tłumaczył dr Andrzej Janicki z Zakładu Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności podczas audycji „Cztery pory roku” na antenie radiowej Jedynki.
Naukowiec zauważył, że szczególnie nieprzyjaznym dla naszego żołądka składnikiem zupek jest makaron. – Aby otrzymać te kluseczki, które szybko przygotowują się do zjedzenia należy poddać je procesowi smażenia. Gdy się je smaży pochłaniają dużą ilość tłuszczu, który może stanowić barierę utrudniającą trawienie – ostrzegał ekspert.
Szkodliwe także dla cery
Częste jedzenie zupek w proszku ma fatalny wpływ nie tylko na nasz układ trawienny. Źle działa także na cerę. Dermatolodzy w tej kwestii mają określone poglądy. W związku z chemiczną obróbką i wykorzystywaniu wszelkiego rodzaju barwników czy emulgatorów zatruwamy nie tylko żołądek. Podczas trawienia wytwarzają się bowiem toksyny, przed którymi nasz organizm się broni. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się ich jest wydalanie, również przez skórę, co oznacza zwiększoną pracę gruczołów łojowych. A to z kolei odbija się na cerze.
Przesalają nasz organizm
Negatywny wpływ zupek chińskich ma nasze zdrowie potwierdzają liczne badania i eksperymenty. W wyniku testów przeprowadzonych przez grupę specjalistów zajmujących się badaniem wpływu soli na zdrowie człowieka odkryto, że jedna zupka chińska przekracza znacznie nasze dzienne zapotrzebowanie na sól. Dziennie powinniśmy spożywać maksymalnie 6 gramów tego produktu, tymczasem jedno opakowanie błyskawicznej potrawy zawiera aż 8 gramów. Skutki „przesolenia” organizmu łatwo przewidzieć, to nadciśnienie tętnicze, udar mózgu i choroby kardiologiczne.
Zupki niestrawne dla żołądka
Ciekawe badanie przeprowadziło stowarzyszenie TEDxManhattan 2011, zajmujące się propagowaniem zdrowego odżywiania. Naukowcy postanowili przekonać się jak z trawieniem zupki w proszku radzi sobie nasz żołądek. By pokazać różnicę porównano go do trawienia posiłków domowej roboty. W tym celu, do żołądka jednej z uczestniczek eksperymentu, wprowadzono specjalne kapsułki z kamerami.
W pierwszej kolejności podano jej do zjedzenia zupkę chińską z makaronem, żelki i napój izotoniczny. Drugie badanie przeprowadzono kilka miesięcy później, a w jego trakcie kobiecie podano tradycyjny rosół z makaronem, herbatę i żelki domowej roboty. Niesamowite wrażenie robi zestawienie obu nagrań. Dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę jaką chemią zatruwamy się na własne życzenie.
Na filmie widać, że żołądek kobiety ma ogromne problemy ze strawieniem sztucznej żywności. Czas z jakim kwasy żołądkowe poradziły sobie z domowym posiłkiem jest znacznie szybszy. Makaron z chińskiej zupki zachował kształt po dwóch godzinach od spożycia, podczas gdy ten domowej roboty był już w dużej mierze strawiony.
Czemu tak się działo? To wina przede wszystkim ulepszaczy dodawanych do receptur. W jednej zupce może znajdować się ich aż 15. Warto zwrócić uwagę choćby na E621, czyli popularny glutaminian sodu. To z jego powodu, u wielu osób pojawiają się rozmaite problemy zdrowotne m.in. kołatania serca, bóle głowy, wywoływanie astmy, a także zwiększenie ryzyka otyłości.
Czy warto się truć?
Warto również pamiętać, że zupki w proszku nie zawierają też żadnych witamin. Dieta na nich oparta pozbawiona jest jakichkolwiek składników odżywczych. Mimo to Polacy nadal chętnie sięgają po tego typu produkty. Popularnością cieszą się nie tylko zupki, ale i różnego rodzaju danie ekspresowe (makarony, puree, ryż, pulpety, klopsiki mięsne w sosach, gołąbki, bigos, gulasz, flaki, fasolka po bretońsku z dodatkiem mięsa i bez mięsa, leczo). Tylko w ciągu roku kupujemy ich ponad 40 mln kilogramów. Stawiamy na wygodę, zupełnie zapominając o tym, że regularnie trujemy swój organizm. Wcześniej czy później przyjdzie nam za to zapłacić.
Polecamy również:
W TU-154 w Smoleńsku doszło do eksplozji? Wstrząsające odkrycie włoskiego laboratorium
Gwiazda serialu „Ranczo” drastycznie schudła. Nie uwierzysz jak wygląda teraz
Krzysztof Krawczyk nie żyje. Zdążył to zrobić przed śmiercią
Tak kiedyś wyglądała Anna Mucha. Ciężko uwierzyć, że to ona
To miało pozostać tajemnicą! Ludzi kroili żywcem i wyjmowali narządy