Bunt sędziów? Gersdorf dostała list – znamy jego treść

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Małgorzata Gersdorf zawiesiła czterech sędziów w orzekaniu. Jest to bez wątpienia pokłosie ostatniej sytuacji, która zaistniała między dwoma najważniejszymi instytucjami prawnymi. Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny weszły w stadium sporu, który dziś przynosi swoje efekty. Dziś zawieszeni sędziowie w mocnych słowach oceniają szokującą decyzję I Prezes SN i wprost zarzucają innym sędziom stronniczość. Jego autorami są sędziowie: Jacek Grela, Kamil Zaradkiewicz, Małgorzata Manowska i Tomasza Szanciła. Wygląda na to, że spór wchodzi w całkowicie nową fazę. Co przyniesie spór TK z SN? 

Spór Trybunał (TK) Konstytucyjny Sąd Najwyższy (SN): Małgorzata Gersdorf zawiesza sędziów

Do dziś wciąż trwa posiedzenie w Sądzie Najwyższym, które odbywa się mimo tego, że prezes Trybunału Konstytucyjnego, po wniosku Marszałka Sejmu, wydała decyzję o  zawieszeniu zwołania posiedzenia SN. W ubiegłym tygodniu z tego powodu prof. Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję o wyłączeniu siedmiu sędziów z posiedzenia. Z tego właśnie powodu sędziowie podjęli decyzję o wystosowaniu do I prezes Sądu Najwyższego bardzo mocnego w przekazie listu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogromny cios! Jest decyzja ws Królikowskiego. Fani we łzach

– Budzi nasz stanowczy sprzeciw arbitralne zastosowanie przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z 17 stycznia 2020 art. 40 par. 1 k.p.k. (wydanym nota bene w składzie dwóch sędziów orzekających w Izbie Cywilnej oraz jednego sędziego orzekającego w Izbie Karnej) i to z powołaniem się na zasadę, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie, podczas gdy przesłanki wyłączenia sędziego z mocy prawa, uregulowane w kodeksach, dotyczą sytuacji polegających na osobistym, bezpośrednim zainteresowaniu rozstrzygnięciem, jakie ma zostać wydane. Do takiej sytuacji nie można zaliczyć odpowiedzi na abstrakcyjne pytanie postawione przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a dotyczące w istocie kwestii ustrojowej, a więc prawa publicznego (…) – czytamy w liście.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Małgorzata Gersdorf (I prezes Sądu Najwyższego) zawiesiła czterech sędziów w orzekaniu.  Sąd Najwyższy (SN) i Trybunał Konstytucyjny (TK) i ich spór...
Sąd Najwyższy/ screen YouTube

Sąd Najwyższy postawił nas w roli strony postępowania karnego, które zostało wnioskiem Pierwszej Prezes SN. Zachodzi zatem kuriozalna sytuacja, w której organ SN czyni z części sędziów SN (chociaż niesłusznie) stronę wszczętego przez siebie postępowania, a następnie Sąd Najwyższy, którego organem jest Pani Prezes, stwierdza z urzędu, że jesteśmy wyłączeni od udziału w tym postępowaniu z mocy samego prawa(dodać należy, że jest to procedura nieznana ustawie)

– piszą sędziowie.

Czy spór SN z TK wkrótce się zakończy?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Magda Gessler złożyła życzenia na Insta – jej mąż musi być zachwycony
W USA zadano pytanie o Holokaust – wynik sondażu zaskakuje
To nie śmierć męża skłoniła Woźniak Starak do tej decyzji. Ujawniono prawdziwy powód
Co się dzieje z Szostak? Dodała zdjęcie które przeraża. „Zjedz coś!”
Wow! Tak Mucha świętowała 6 urodziny syna. To co dla niego przygotowała robi ogromne wrażenie

Źródło: wPolityce

/Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, , ,

About Bartosz Palędzki

Polityka, ciekawostki i trochę ploteczki. Uważam, że nie ma na świecie człowieka którego polityka nie dotyczy. Każdego z nas dotyka dlatego lepiej wiedzieć co w trawie piszczy.
View all posts by Bartosz Palędzki →