Daniel Olbrychski stracił miliony! Wszystko przez jedną decyzję

Daniel Olbrychski to aktor znany przede wszystkim z filmów „Salt”, „Ogniem i mieczem” oraz „Potop”. Nie ulega wątpliwości, że na polskim rynku filmowym jest on aktorem z najwyższej półki. W ostatnim czasie jest być może mniej aktywny, lecz w tym aspekcie górę bierze przede wszystkim wiek artysty. W 2010 roku Daniel Olbrychski wystąpił w filmie amerykańskim pt. „Salt”. Było to olbrzymie wydarzenie dla polskiego widza, który od dawna nie widział polskiego akcentu w światowych produkcjach. Mimo rozgłosu Olbrychski mógł poczuć spory niedosyt. Okazało się bowiem, że przez złe doradztwo aktor stracił aż 4 miliony złotych. Jak do tego doszło?

Czytaj też: Królikowski jest w ciężkim stanie! Żona czuwa non stop

Daniel Olbrychski to aktor znany przede wszystkim z filmów „Salt”, „Ogniem i mieczem” oraz „Potop”. W 2010 roku mogliśmy podziwiać aktora w filmie „Salt”, który był olbrzymim hitem w światowym kinie. Olbrychski wystąpił wówczas u boku takich aktorów światowej sławy jak Angelina Jolie oraz Liev Schreiber. Nie ulega wątpliwości, że udział polskiego aktora był kolejnym czynnikiem, dla którego tysiące Polaków podjęło decyzję o obejrzeniu filmu. Mimo wszystko aktor miał stracić na produkcji aż 4 miliony złotych. Chodziło tu o formę przyjętego wynagrodzenia. Daniel Olbrychski wolał dostać jednorazowe wynagrodzenie niż udział w zyskach z filmu. W tej decyzji miał mu pomóc i doradzać Roman Polański. Polski reżyser miał przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt kryzysu ekonomicznego. Jego zdaniem taka forma wynagrodzenia miała być najbardziej opłacalna. Tak się jednak nie stało, a Olbrychski stracił sporą ilość pieniędzy.

Daniel Olbrychski stracił na „Salt” aż 4 miliony złotych

Czytaj też: „Zamach stanu” w sejmie? Opozycja nie ma wątpliwości

„Największy błąd zrobiłem, nie przyjmując propozycji, żeby część mojego honorarium za „Salt” stanowił procent w zyskach – wyznaje Olbrychski w wywiadzie dla „Twojego Stylu”. Wszystko to przez fakt, że aktor postanowił zasięgnąć porad u swoich przyjaciół po fachu. – Radziłem się wielu osób, m.in. Polańskiego… Wszyscy mówili: jest kryzys, lepsze pewne honorarium. Potem dowiedziałem się, że ten film zarobił 280 milionów dolarów”

– dodaje słynny aktor.

„Taki zabieg nazywa się backend. Część kwoty wynagrodzenia aktora zostaje zamieniona na procent zysków z filmu. Takie rozwiązanie proponuje się największym gwiazdom lub gdy produkcja musi oszczędzać na gażach. Ale w tym przypadku raczej nie było o tym mowy”

– mówi „Super Expressowi” osoba z branży filmowej.

Daniel Olbrychski to aktor znany przede wszystkim z filmów "Salt", "Ogniem i mieczem" oraz "Potop". Okazuje się, że aktor stracił...
Daniel Olbrychski/ screen YouTube

POLECAMY:

Seweryn Nowak wyznał prawdę. Dlatego poszedł do „Rolnika”
Andrzej Duda ostro zareagował na wydarzenia w Izraelu
Nowy sezon „Ranczo” wraca? Tej gwiazdy już nie zobaczysz
Szokujące wieści! Jessica z „Rolnik Szuka Żony” podjęła życiową decyzję
Skandal w Izraelu! Macronowi puściły nerwy

/Potop

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push({ mode: 'alternating-thumbnails-a', container: 'taboola-new-below-article-thumbnails', placement: 'New Below Article Thumbnails', target_type: 'mix' });

, , ,
Bartosz Palędzki

About Bartosz Palędzki

Polityka, ciekawostki i trochę ploteczki. Uważam, że nie ma na świecie człowieka którego polityka nie dotyczy. Każdego z nas dotyka dlatego lepiej wiedzieć co w trawie piszczy.
View all posts by Bartosz Palędzki →