Pilne wieści obiegły cały kraj. Sąd Najwyższy wydał komunikat ws. źle zliczonych głosów
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

We wtorek, 10 czerwca Sąd Najwyższy wydał komunikat, w którym odniósł się do sygnałów o potencjalnych nieprawidłowościach w pracy obwodowych komisji wyborczych. W oświadczeniu przypomniano, że wszelkie uchybienia – zarówno przy liczeniu głosów, jak i przy wypełnianiu protokołów – mogą stanowić podstawę do składania protestów wyborczych. W skrajnych przypadkach możliwe jest nawet ponowne przeliczenie kart do głosowania.

Podstawa do protestów

Sąd podkreśla, że każda osoba lub komitet wyborczy ma prawo do zakwestionowania wyników głosowania, o ile posiada konkretne i udokumentowane zarzuty.
Uchybienia w działaniach komisji wyborczych mogą być podstawą formułowania zarzutów w protestach wyborczych – czytamy w komunikacie.
Protesty muszą być złożone w określonym terminie i zawierać precyzyjne zarzuty. W odpowiedzi na nie Sąd Najwyższy może zarządzić analizę dokumentacji wyborczej i weryfikację wyników.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Możliwe ponowne przeliczenie głosów

W praktyce protesty mogą skutkować decyzją o tzw. oględzinach kart wyborczych – procedurze zbliżonej do ponownego liczenia głosów.
Dowody te nie są przeprowadzane bezpośrednio przez Sąd Najwyższy – zaznacza instytucja.
Fizyczna weryfikacja głosów odbywa się zazwyczaj w sądach rejonowych, którym SN zleca odpowiednie czynności w ramach tzw. odezwy o udzielenie pomocy sądowej.

Nie każde uchybienie wpływa na wynik

Sąd zaznacza, że nie wszystkie nieprawidłowości muszą prowadzić do unieważnienia wyniku wyborów.
Nawet jeśli protest wyborczy zostanie uznany za zasadny, nie oznacza to automatycznie zmiany wyniku głosowania – przypomniano.
Liczy się skala oraz charakter uchybień. Marginalne błędy, które nie wpłynęły na rezultat, nie skutkują unieważnieniem wyniku.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sąd Najwyższy apeluje o zaufanie

Podkreślenie możliwości składania protestów i prowadzenia weryfikacji głosów ma – jak podkreśla SN – przede wszystkim wzmocnić zaufanie społeczne do procesu wyborczego.
Mechanizm ten funkcjonuje zgodnie z przepisami i służy kontroli demokratycznych procesów – podsumowano.
To także jasny sygnał dla opinii publicznej, że zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich zostało osiągnięte zgodnie z prawem i może być w pełni zweryfikowane.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});