Polska wstrzymała oddech! Odkryto 100 ściśle tajnych dokumentów SB. Teraz cała prawda wyjdzie na jaw

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Polskę zelektryzowała wstrząsająca wiadomość. Prokuratorzy IPN odzyskali ponad 100 ściśle tajnych dokumentów SB z lat 1970-90. Były one przechowywane przez byłego funkcjonariusza wywiadu PRL. Są to dokumenty dotyczące agentury PRL poza granicami Polski i działań SB podczas stanu wojennego.

Czyta też: Mazurek zmiażdżył Trzaskowskiego w RMF. To trzeba zobaczyć (wideo)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poinformowała o akcji IPN i ABW. Byłemu funkcjonariuszowi grozi teraz do 8 lat więzienia. Wspomniany mężczyzna w latach 90 zajmował bardzo wysokie stanowisko w Urzędzie Ochrony Państwa.

„Ta sprawa potwierdza, że na przełomie lat 80. i 90., gdy upadał system komunistyczny w Polsce, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa wynosili dokumenty z dawnych struktur MSW i do dzisiaj bezprawnie je posiadają. Można się oczywiście domyślać, że funkcjonariusze SB zabierali dokumenty dotyczące głównie tych osób, o których sądzili, że w przyszłości, w wolnej Polsce, mogą zrobić karierę. I choć dzisiaj te dokumenty widnieją w naszej ewidencji jako 'wybrakowane’, to tak naprawdę znajdują się w prywatnych rękach”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– powiedział  prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego.

Odnaleziono ponad 100 ściśle tajnych dokumentów SB

Dokładnie 22 września 2020 roku odzyskano wspomniane tajne dokumenty, Znajdowały się one zarówno w mieszaniu mężczyzny jaki w pomieszczeniach należących do jego bliskich.

Czytaj też: Starcia z policją na Marszu Antycovidowców. Użyto gazu

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

„To były przeprowadzone na szeroką skalę działania nie w jednym, a w kilku miejscach, gdzie odzyskaliśmy dokumenty Służby Bezpieczeństwa z nadanymi im klauzulami utajnienia. Z samej istoty tych klauzul, które przecież nadawały służby specjalne PRL, wynika, że mogą być one nie tylko istotne w prowadzonych przez prokuratorów IPN postępowaniach, ale także bardzo cenne dla historyków”

– powiedział prok. Pozorski dodając, że „trudno przypuszczać, by były funkcjonariusz wywiadu PRL wynosiłby dokumenty, które są bez wartości.

„Tajne”, „ściśle tajne”

Wśród zabezpieczonych materiałów archiwalnych znajdują się m.in. dokumenty oznaczone klauzulami „tajne”, „ściśle tajne” i „tajne specjalnego znaczenia”, które zostały wytworzone – jak podali prokuratorzy IPN – w związku z prowadzoną przez Departament I MSW działalnością agenturalną poza granicami Polski, a także z działaniami SB podejmowanymi w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego.

czytamy na portalu Interia.pl

Prócz dokumentów zabezpieczono 15 urządzeń elektronicznych, z których już wykonano kopie binarne. Zostaną one dokładnie sprawdzone

Zgodnie z art. 54 ustawy o IPN, każdy, kto będąc w posiadaniu dokumentów podlegających przekazaniu do IPN, uchyla się od ich przekazania, utrudnia je lub udaremnia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Polecamy także:

Nowa lista czerwonych i żółtych stref w Polsce! Spore zaskoczenie

Ministerstwo Zdrowia wydało pilny komunikat! Dotyczy wszystkich

Raz tym posmarujesz chleb i już nigdy nie wrócisz do normalnego masła!

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →