Otwór wielkości średniego państwa na Antarktydzie. To bardzo złe wieści

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Antarktyda: Anomalie jakie mają miejsce na tym kontynencie od lat 70-tych zastanawiają naukowców, pojawił się m in otwór wielkości całego państwa. Teraz powstała nowa teoria wyjaśniająca skąd biorą się tak olbrzymie leje krasowe.

Czytaj też: Caryca Katarzyna miała setki kochanków. Sypiała nawet z koniem. Obrzydliwe i szokujące fakty

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Pierwszy olbrzymi lej krasowy na lodzie morskim Antarktydy pojawił się jeszcze w 1973 roku. Rozmiar otworu był po prostu przytłaczający, można go było porównać powierzchnią do któregoś ze stanów w USA, bądź średniej wielkości kraju. Lej był dobrze widoczny z orbity przez trzy lata. Po tym czasie wydawało się, że zniknął pod nową warstwą lodu. Jednak w 2017 roku pojawił się kolejny raz i teraz ma o wiele większe rozmiary. Naukowcy twierdzą, że jest to naturalna połynia – czyli wielki „przerębel” w lodach Antarktydy. Tajemnicą jednak pozostaje, dlaczego lej pojawia się i znika właśnie w tym miejscu.

Antarktyda: Anomalie na tym kontynencie zastanawiają naukowców, pojawił się m in otwór wielkości państwa

Żeby osiągnąć obserwowany efekt musiałby nastąpić cały szereg katastrof klimatycznych. Badania z 2019 roku wykazały, że anomalia wygląda jak „blizny” po cyklonach spowodowanych cyrkulacją powietrza atmosferycznego. Zjawisko miało by napierać na lód w przeciwnych, od środka burzy, kierunkach rozciągając go i tworząc tym samym obszar wolny od lodowca.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zobacz również: Anja Rubik zupełnie nago na okładce „Vogue Polska”. Wszystko widać. W sieci burza

Najnowsze badania sugerują jednak, że „winowajcą” mogą być rzeki ciepłego powietrza. Obserwowane były w latach 70-tych XX wieku i mogły odegrać kluczową rolę w kształtowaniu się anomalii.

„Byłam zaskoczona, widząc niemal natychmiastowe topnienie lodu morskiego pokrytego atmosferycznymi rzekami w najzimniejszych miesiącach roku na Antarktydzie”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– stwierdziła Diana Frances jedna z autorek badania.

Zdjęcie/ NASA

Badacze uważają, że cyrkulująca atmosfera porwała gorące powietrze znad Ameryki Południowej i przetransportowała je w ten rejon Antarktydy, co w efekcie wywołało opisywaną anomalię. Jest to jednak nadal jedynie teoria i naukowcy muszą ją jeszcze potwierdzić. Będą potrzebować na to kolejnych lat badań.

Źródło: Interia

Polecamy także:

Myślała, że jest w upragnionej ciąży. Gdy lekarz zobaczył wyniki badań zamarł… Prawda okazała się przerażająca

Stracisz wszystkie swoje pieniądze! Oszuści mają nowy sposób. Musisz to wiedzieć zanim skorzystasz z bankomatu

Tragedia w Opolu: Śmierć 12-latki przed szkołą. Mieszkańcy miasta w szoku

Ojciec zgwałcił własną córkę. Dramatyczny telefon 14-latki na policję. Dyżurny zamarł gdy to usłyszał

Tokarczuk upokorzyła Polaków! Kolejny obrzydliwy atak na Polskę w zagranicznych mediach

Marzena Rogalska przerwała milczenie. Wyjawiła prawdziwe powody odejścia z TVP

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →